TĒMA: Nodokļi

Saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumu un izdevumu norādīšana

J
jautā:
13. jūlijā, 2024
Margarita

Labdien! Esmu pašnodarbinātā, kārtoju ieņēmumu un izdevumu žurnālu vienkāršā ieraksta režīmā. Vai es drīkstu veikt izdevumu pārnesumus uz nākamajiem mēnešiem? Piemērs: 1. 2024. gada maijā ieņēmumi 700, izdevumi 200, atlikums kontā 500. 2. 2024. gada jūnijā ieņēmumi 100, izdevumi 200, atlikums kontā 400. Attiecīgi 2024. gada jūnija saldo, ko norādīšu pašnodarbinātā ziņojumā par II ceturksni, ir 0,00. Bet vai negatīvo starpību starp jūnija ieņēmumiem un izdevumiem 100 eiro varu pārnest uz jūliju tā: 2024. gada jūlijs ieņēmumi 300, izdevumi 100, jūnija izdevumi 100 (pārnesums), konta atlikums 600. Un saldo pašnodarbinātā ziņojumā = 300100100 = 100 eiro. Vai pašnodarbinātais drīkst tā darīt, vai stingri jānorāda tikai starpība starp mēneša ieņēmumiem un izdevumiem, negatīvas starpības gadījumā vienmēr norādot 0,00 bez jebkādu nākamo periodu aiztikšanas? Paldies!

A
atbild:
29. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimnieciskās darbības veicējs izdevumus reģistrē (ieraksta) hronoloģiskā secībā pēc naudas plūsmas, tas ir, ieņēmumus norāda to saņemšanas brīdī, izdevumus – to samaksāšanas brīdī.

Ieņēmumus un izdevumus reģistrē hronoloģiskā secībā, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem.

Saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. pantā.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla ailēs uzrādāmā informācija noteikta Ministru kabineta 2022. gada 31. maija noteikumu Nr. 322 “Kārtība, kādā individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” 20.1.–20.24. apakšpunktā.

Lai aprēķinātu ar nodokli apliekamo ienākumu, pārskata gada beigās precizē žurnālā uzrādītos izdevumus, izmantojot Saimnieciskās darbības izdevumu precizēšanas reģistru (3. pielikumu) šo noteikumu VII nodaļā noteiktajā kārtībā.

Lai aprēķinātu pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, izdevumus var precizēt katru mēnesi.