E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33134
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Ja apdāvinātais atsakās atdot saņemto dāvanu, dāvinātājs var celt prasību tiesā par dāvinājuma atsaukšanu

J
jautā:
01. jūlijā, 2024
Irita

Sveicināti! Esmu apdāvinājusi dēlu un bijušo vīru, kurš mājā var dzīvot līdz mūža galam. Dēls dzīvo ārzemēs. Radusies situācija, ka bijušais vīrs pašrocīgi veic mājas pārplānojumu, nedarot par to zināmu dēlam. Līgumā ir punkts, ka ne dēls, ne tēvs nevar veikt nekādas darbības, nesaskaņojot viens ar otru. Viņš ar savām darbībām ir veicinājis mājai kaitējumu. Ko darīt šādā situācijā? Vai es vai mans dēls var anulēt ierakstu dāvinājuma līgumā par bijušā vīra dzīvošanu mājā līdz mūža galam? 

A
atbild:
25. jūlijā, 2024

Atbilstoši Civillikumam dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību (1912. pants). Dāvanas saņēmējs parasti ir pateicīgs par dāvanu un to izrāda arī dāvinātājam. Likums nenosaka, cik ilgi un cik daudz pateicības jāizrāda apdāvinātajam. Toties, ja apdāvinātais izrāda rupju nepateicību, dāvinājumu var arī atsaukt (Torgāns, K. Saistību tiesības. Otrs papildinātais izdevums. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2018, 302.–303. lpp.). 

Proti, Civillikuma 1919. pants paredz, ka dāvinājumu var atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Par apdāvinātā nepateicību jāatzīst dāvinātāja rupji apvainojumi vārdos vai darbos, viņam tīši nodarīts svarīgs mantisks zaudējums un viņa dzīvības apdraudējums, kā arī viņa atstāšana bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt. 

Kā norādīts juridiskajā literatūrā, ne katra nepateicības izpausme dod pamatu dāvinājuma atsaukšanai. Strīda gadījumā tiesai jāveic samērā grūts uzdevums, lai izvērtētu, vai ir bijusi rupja nepateicība, kuras konstatēšanai lietojami citi tikpat sarežģīti novērtējami kritēriji (Autoru kolektīvs prof. K. Torgāna vispārīgā zinātniskā redakcijā. Latvijas Republikas Civillikuma komentāri. Saistību tiesības. Rīga: Mans īpašums, 2000, 372. lpp.). 

Ja abas darījuma (dāvinājuma līguma) puses domstarpības nevar atrisināt un apdāvinātais atsakās atdot saņemto dāvanu, tad dāvinātājam būs jāceļ tiesā prasība pret apdāvināto par dāvinājuma atsaukšanu, pamatojoties uz Civillikuma 1919. pantu. 

Civilprocesa likuma 93. panta pirmā daļa paredz: katrai pusei jāpierāda tie fakti, uz kuriem tā pamato savus prasījumus vai iebildumus. Prasītājam jāpierāda savu prasījumu pamatotība. Tādējādi dāvinātājam, ceļot prasību tiesā, tā ir jāpamato, iesniedzot tiesā arī atbilstošus pierādījumus. Civilprocesa likuma 17. nodaļā uzskaitīti pierādīšanas līdzekļi, ar kuriem prasītājs var pamatot savus prasījumus. Tie ir: paskaidrojumi, liecinieku liecības, rakstveida pierādījumi, lietiskie pierādījumi utt. 

Par to, vai prasītāja prasība par dāvinājuma līguma atsaukšanu būs pamatota, lems tiesa. Nevar apgalvot, ka, prasītājam šajā strīdā tiesā atzīstot kādu no faktiem, tiesa noteikti apmierinās prasību. Katrs civiltiesiskais strīds ir unikāls. Tiesa, ik reiz skatot lietu, novērtē pierādījumus pēc savas iekšējās pārliecības, kas pamatota uz tiesas sēdē vispusīgi, pilnīgi un objektīvi pārbaudītiem pierādījumiem, ņemot vērā tiesisko apziņu, kas balstīta uz loģikas likumiem, zinātnes atziņām un dzīvē gūtiem novērojumiem. Nekādiem pierādījumiem nav iepriekš noteikta spēka, kas saistītu tiesu (Civilprocesa likuma 97. pants). 

Vienlaikus jānorāda: ja arī spriedums būs dāvinātājam labvēlīgs, viņš tāpat nebūs pasargāts no iespējamiem apgrūtinājumiem, kas īpašuma zemesgrāmatā būs reģistrēti iepriekš. 

Civillikuma 1920. panta otrā daļa paskaidro: ja starplaikā, bet vēl pirms prasības celšanas, apdāvinātais apgrūtina dāvanu ar kādām lietu tiesībām, tad dāvinātājam, kas dāvinājumu atsauc, jāatzīst tās par spēkā esošām. Tas pats attiecas uz zvērināta tiesu izpildītāja iespējamām nostiprinātām piedziņas atzīmēm, kas paliks spēkā arī dāvinātā īpašuma atgūšanas gadījumā. Zemesgrāmatu likuma 46. panta ceturtā daļa paredz, ka atzīme nav šķērslis tālākai nostiprināšanai, bet piešķir ar atzīmi nodrošinātai tiesībai priekšrocību, sākot no atzīmes ierakstīšanas dienas zemesgrāmatā, un saistošu spēku pret tiem nekustama īpašuma ieguvējiem un citām personām, kuru tiesības nostiprinātas pēc atzīmes ierakstīšanas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 197 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas