TĒMA: Tieslietas

Pirmpirkuma tiesības dalītajā īpašumā

J
jautā:
19. maijā, 2024
Jānis

Labdien! Man ar māsu mantojumā ir palicis kopīpašums (zemes un ēkas), ko atstājis tēvs. Pašreiz vēl neesam to reģistrējuši zemesgrāmatā, darbojamies uz mantojuma apliecības pamata. Uz mūsu zemes ir trešajām personām piederoši īpašumi (māja un otra daudzdzīvokļu māja). Māja un dzīvokļi tiek pārdoti mums aiz muguras, netiekam pat informēti, lai gan mums pienāktos pirmpirkuma tiesības (saņemot mantojuma apliecību, īpašumtiesības taču automātiski stājas spēkā, vai ne?). Vai tas, ka neesam līdz galam noformējuši mantojuma lietas zemesgrāmatā, var būt par iemeslu, ka netiek ievērotas mūsu likumīgās intereses un ignorēta privātīpašuma neaizskaramība? Vai mums ir tiesības apstrīdēt šos pirkuma līgumus (jo mēs neesam atteikušies no pirmpirkuma tiesībām)?

A
atbild:
21. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Dalītā īpašuma gadījumā gan zemes, gan ēkas īpašniekiem ir savstarpējas pirmpirkuma tiesības. Šādu kārtību nosaka likuma Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību 14. panta otrā daļa. Tomēr uz jūsu jautājumu par to, vai, saņemot mantojuma apliecību, īpašumtiesības stājas spēkā automātiski, ir jāatbild noraidoši. Jums ar māsu savas īpašumtiesības uz mantoto zemi ir jāreģistrē zemesgrāmatā, pamatojoties uz saņemto mantojuma apliecību. Kamēr zemesgrāmatā nebūsiet reģistrējuši savas īpašumtiesības, nevarēsiet izmantot visas īpašniekam likumā garantētās tiesības. Civillikuma 994. pants paredz, ka par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās. Tādējādi šobrīd ēku īpašniekiem, atsavinot īpašumu, nav saistošs pienākums jums piedāvāt izmantot pirmpirkuma tiesības.