E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32183
Lasīšanai: 4 minūtes

Kādos gadījumos Krievijas pilsonim ir tiesības ieceļot Latvijā

J
jautā:
21. martā, 2024
Agne

Labdien! Jautājums par uzturēšanās atļaujām Krievijas pilsoņiem. 3. janvārī spēku zaudēja to Krievijas pilsoņu pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, uz kuriem attiecas Imigrācijas likuma grozījumi. Ja Krievijas pilsonis, kuram ir bijusi pastāvīgā uzturēšanās atļauja Latvijā, kas 3. janvārī zaudēja spēku, ir nokārtojis un saņēmis uzturēšanās atļauju citā Eiropas valstī, uz kuru pārcēlās, kā viņam rīkoties? Vai ir jāinformē PMLP? Vai viņam ir tiesības apmeklēt jebkuru Eiropas valsti, t. sk. Latviju?

A
atbild:
22. martā, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Krievijas Federācijas pilsonim par iebraukšanu kādā no Eiropas Savienības (ES), Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) vai Šveices Konfederācijas valstīm ir jāinteresējas attiecīgās valsts, uz kuru plānots doties, kompetentajā iestādē, ņemot vērā, ka ikviena valsts savos tiesību aktos var paredzēt atšķirīgus ierobežojumus Krievijas pilsoņu ieceļošanai. 

Šobrīd arī citās ES dalībvalstīs, piemēram, Somijā un Čehijā, nacionālā līmenī ir pieņemti normatīvi, kas ierobežo Krievijas pilsoņu ieceļošanu konkrētajās valstīs. 

Ja Krievijas pilsonis ir ieguvis citas ES valsts uzturēšanās atļauju, viņam ir tiesības ieceļot Latvijā. 

Proti, 2024. gada 4. martā tika izsludināts un stājās spēkā Ministru kabineta rīkojuma Nr. 599 “Par Krievijas Federācijas pilsoņu ieceļošanu Latvijas Republikā” (turpmāk – rīkojums) grozījums, kas pagarina jau iepriekš 2022. gada 9. septembrī noteikto ierobežojumu termiņu Krievijas Federācijas pilsoņu ieceļošanai Latvijas Republikā. 

Rīkojums paredz, ka Valsts robežsardze no 2022. gada 19. septembra līdz 2025. gada 4. martam ļauj ieceļot Latvijas teritorijā, šķērsojot Latvijas ārējo robežu, šādiem Krievijas pilsoņiem: 

 • Latvijas, ES, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valsts vai Šveices Konfederācijas uzturēšanās atļaujas turētājiem; 
 • Šengenas līguma dalībvalsts ilgtermiņa vīzas turētājiem; 
 • pilsoņiem, kuriem ir izsniegta vīza saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 13. jūlija regulu Nr. 810/2009, ar ko izveido Kopienas Vīzu kodeksu un kuri ir: 
  • Latvijas valstspiederīgo ģimenes locekļi (laulātie, vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, kā arī apgādībā esošās personas); 
  • ES, EEZ valsts vai Šveices Konfederācijas valstspiederīgo ģimenes locekļi; 
  • transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbinieki, kravas vai tehnisko reisu apkalpe, kas ierodas Latvijā vai izbrauc no tās, pildot darba pienākumus; 
  • jūrnieki, kuriem jānokļūst savā darba vietā uz kuģa vai kuriem nepieciešams atgriezties no tā; 
  • personas, kuru ieceļošana saistīta ar humāniem apsvērumiem;
 • Latvijā akreditētiem vai nosūtītiem Krievijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem; 
 • Krievijas diplomātiskajiem kurjeriem vai ad hoc diplomātiskajiem kurjeriem, kas uzrāda oficiālu dokumentu, kurā norādīts viņu statuss un diplomātiskā pasta paku skaits; 
 • pilsoņiem, kuri dodas uz Krievijas vēstniecību Latvijā īstermiņa komandējumā tehniskā atbalsta nodrošināšanai; 
 • Krievijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību darbiniekiem, kuri šķērso Latvijas teritoriju tranzītā oficiālo funkciju veikšanai, un viņu ģimenes locekļiem, kā arī pilsoņiem, kuri šķērso Latvijas teritoriju tranzītā un dodas īstermiņa komandējumā tehniskā atbalsta nodrošināšanai uz Krievijas vēstniecību uzņemošajā valstī; 
 • pilsoņiem, kuri ir vienkāršota tranzīta dokumenta (FTD) vai vienkāršota dzelzceļa tranzīta dokumenta (FRTD) turētāji un kuri dodas no Krievijas uz Krievijas Kaļiņingradas apgabalu un atpakaļ. 

Detalizēta informācija pieejama LV portāla publikācijā “Pagarina iepriekš noteikto ierobežojumu termiņu Krievijas pilsoņu ieceļošanai Latvijā”. 

Papildu informāciju par pastāvīgo uzturēšanos Latvijā, ja Krievijas pilsonis plāno atgriezties, aicinām meklēt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) mājaslapā, savukārt neskaidrību gadījumā sazināties ar PMLP (kontaktinformācija pieejama šeit).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 111 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas