TĒMA: Tieslietas

Kad pirkuma līgums ir uzskatāms par noslēgtu

J
jautā:
10. martā, 2024
Raimonds

Kad skaitās noslēgts pirkuma līgums (starp juridisku un privātu personu), ja tas netiek sagatavots rakstiskā formā? Piemēram, ja komersants pārdod privātpersonai automašīnu vai kādu citu kustamo īpašumu.

A
atbild:
14. martā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar Civillikuma 2004. pantu pirkuma līgums ir uzskatāms par noslēgtu, kad abas puses ir vienojušās par pirkuma līguma būtiskajām sastāvdaļām, t. i., par pirkuma priekšmetu un maksu. Šajā gadījumā nav tiesiskas nozīmes tam, vai darījuma puses ir fiziskas vai juridiskas personas. Tāpat nav tiesiskas nozīmes tam, vai pirkuma līgums ir slēgts rakstveidā vai mutiski, jo likums kustamās mantas pirkuma līgumam neparedz obligātu rakstveida formu. Tādējādi brīdī, kad pirkuma līgums ir noslēgts, abām pusēm izceļas savstarpējas prasījumu tiesības kā uz šī līguma izpildīšanu, tā arī uz zaudējumu atlīdzību (skat. 2021. pantu). Lai gan ne obligāti, vērtīgāku lietu pirkuma gadījumā ieteicams tomēr ir izvēlēties līguma rakstveida formu, jo tā atvieglo pirkuma līguma noslēgšanas fakta pierādīšanu.