Labdien! Kā rīkoties, ja par mani interneta forumā tika izplatīta nepatiesa informācija? Kad policijā iesniedzu iesniegumu par šo lietu, tā tika atrisināta, bet forums šo informāciju atsakās dzēst. Persona, kas par mani nepatiesu informāciju vietnē publicēja, tika saukta pie atbildības. Tā kā informācija ir safabricēta, vai forumam ir jāuzņemas atbildība par to, ka šī informācija joprojām atrodas viņu vietnē un bojā manu reputāciju? Pie kā vērsties pret šo vietni? Vai ir jāraksta jauns iesniegums policijai?
Jūsu aprakstītajā situācijā goda un cieņas aizskaršana un neslavas celšana tiek veikta publiski (sociālajos tīklos). Ja ir pierādīts, ka publicētā informācija ir nepatiesa, aizskaroša vai tāda, kas jūsu reputācijai nodara kaitējumu, tad jums ir tiesības uz savu aizskarto interešu tiesisko aizsardzību.
Personas goda un cieņas aizskārumu var novērst civiltiesiskā un krimināltiesiskā ceļā.
Vispirms jums ir jāvēršas pie personas, kura aizskāra jūsu tiesības, un jāpieprasa šādas darbības pārtraukt, t. i., jāpieprasa tīmekļa vietnes uzturētājam dzēst šīs personas nepatiesos komentārus. Ja tīmekļa vietnes uzturētāji neizpilda prasījumu, tad viņus var uzskatīt par līdzatbildīgu kaitējuma nodarīšanā un saukt pie atbildības.
Civillikuma 2352.1 pants paredz: katram ir tiesības prasīt tiesas ceļā atsaukt ziņas, kas aizskar viņa godu un cieņu, ja šādu ziņu izplatītājs nepierāda, ka tās atbilst patiesībai. Ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas izplatītas presē, tad gadījumā, kad tās neatbilst patiesībai, šīs ziņas presē arī jāatsauc. Ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas, kas neatbilst patiesībai, ietvertas dokumentā, tad šāds dokuments jāapmaina. Citos gadījumos atsaukšanas kārtību nosaka tiesa.
Tāpat minētais Civillikuma pants paredz: ja kāds prettiesiski aizskar personas godu un cieņu mutvārdiem, rakstveidā vai ar darbiem, tad viņam jādod atlīdzība (mantiska kompensācija), kuras apmēru nosaka tiesa.
Savukārt Krimināllikuma 157. pants paredz:
(1) par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tā izdarīta publiski (neslavas celšana), soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu;
(2) par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
Tādējādi, pirms uzsākt darbības sava morālā kaitējuma mazināšanai (un atlīdzināšanai), izvērtējiet attiecīgo faktisko apstākļu atbilstību civiltiesiskajam vai krimināltiesiskajam tvērumam, pieprasiet (rakstveidā) gan aizskārējam, gan tīmekļa vietnei neslavu saturošos komentārus dzēst.
Ja minētie pieprasījumi netiek izpildīti, tad jums ir tiesības aizstāvēt savas aizskartās tiesības iepriekšminētajā kārtībā, tostarp iesniedzot sūdzību Datu valsts inspekcijā par fizisko personu datu apstrādes pārkāpumu.
Pieprasot morālā kaitējuma atlīdzināšanu, jums jāņem vērā tiesu prakses apkopojums par morālā kaitējuma atlīdzināšanu civillietās.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!