TĒMA: Pensijas

Lai piešķirtu Latvijas pensiju, VSAA jāsaņem informācija, ka ir pārtraukta Krievijas pensijas izmaksa

J
jautā:
16. novembrī, 2023
Oksana

Persona (Latvijas pensijas vecumā, visu mūžu dzīvojusi Latvijā) 2023. gada septembrī naturalizācijas kārtībā ieguva Latvijas pilsonību. Pirms tam saņēma Krievijas pensiju. Lai iegūtu Latvijas pilsonību, bija atteikusies no Krievijas pilsonības, un viņai obligāti bija jāatsakās arī no Krievijas pensijas. Pēdējo Krievijas pensiju saņēma 2023. gada jūlijā. Saņemot Latvijas pasi, devās uz VSAA, lai varētu turpmāk saņemt Latvijas pensiju, un, izrādās, vēlreiz jāprasa apstiprinājums no Krievijas, ka viņa nesaņem Krievijas pensiju. Lieki piebilst, ka atbildes vēl nav. Vai tiešām šo apstiprinājumu prasa likumdošana un atteikšanās no Krievijas pilsonības jau nav apstiprinājums tam, ka Krievijas pensiju viņa nesaņem? Paldies!

A
atbild:
29. novembrī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Santa Pēkale, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Vienošanās par Latvijas un Krievijas līguma sociālās drošības jomā piemērošanu nosaka: ja persona maina vienas līgumslēdzējas puses pilsonību uz otras līgumslēdzējas puses pilsonību, tad līgumslēdzējas puses kompetentā organizācija, kas ir piešķīrusi un izmaksā pensiju saskaņā ar pilsonības principu (līguma 25. panta 4. punktu), pārtrauc pensijas izmaksu. Tādējādi, tikai saņemot Krievijas kompetentās organizācijas informāciju, VSAA var uzzināt precīzu datumu, kad Krievijas pensijas izmaksa ir pārtraukta, un attiecīgi izvērtēt, no kura laika personai ir tiesības uz Latvijas pensijas piešķiršanu vai pārrēķināšanu par visu Latvijas apdrošināšanas stāžu.