TĒMA: Skola

Ko darīt, ja bērns citiem izglītojamiem demonstrē pornogrāfiska satura materiālus

J
jautā:
15. oktobrī, 2023
Artjoms

Labdien! Mums ir problēma. Uz skolu atnāk puika, kurš mācās 2. klasē. Viņam telefonā ir internets. Puisis starpbrīžos skolā rāda pornogrāfiju. Vai tas ir normāli? Vai valstī ir likums, kas pasargā manu un arī pārējos bērnus pret šādu nevēlamu ietekmi, ja vecāki savam bērnam neierobežo interneta saturu un tādējādi samaitā svešus bērnus?

A
atbild:
27. oktobrī, 2023
Sarmis Mikuda
LV portāls

Kopš 2007. gada ir spēkā Pornogrāfijas ierobežošanas likums. Tā mērķis ir, respektējot cilvēka tiesības uz privāto dzīvi, aizsargāt cilvēkus no nevēlamas saskarsmes ar pornogrāfiska rakstura materiāliem un pornogrāfiskiem priekšnesumiem un nepieļaut bērnu iesaistīšanu pornogrāfiskos priekšnesumos un pornogrāfiska rakstura materiālu apritē.

Vispirms jāinformē izglītības iestādes vadītājs. Tā kā bērns visdrīzāk neapzinās sava nodarījuma nepieļaujamību un smagumu, ar viņu būtu jāveic pārrunas, turklāt bērna vecāku klātbūtnē. Ja pārrunu rezultātā pornogrāfiskā materiāla demonstrēšana citiem izglītojamiem turpinās, izglītības iestādes vadītājam jāpieaicina valsts vai pašvaldības pārstāvis, kurš ir tiesīgs pārskatīt bērna telefona saturu, vajadzības gadījumā to konfiscēt un sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu.

Atbilstoši Pornogrāfijas ierobežošanas likuma 12. pantā noteiktajam par pornogrāfiska priekšnesuma demonstrēšanas vai citu intīma rakstura izklaides ierobežošanas noteikumu pārkāpšanu vai par pornogrāfiska rakstura materiāla aprites noteikumu pārkāpšanu piemēro naudas sodu fiziskajai personai no divdesmit astoņām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām. Tā kā bērns ir nepilngadīgs, administratīvo atbildību par viņa pārkāpumu nes bērna vecāki, kuri, neveicot darbības, lai ierobežotu bērna piekļuvi pornogrāfiska rakstura materiāliem, nepilda savus vecāku pienākumus.