E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30226
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
1

Par kādu periodu var saņemt laikus nepieprasītu pensiju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. augustā, 2023
Lidija

Labdien! Mans jautājums ir par pensijas saņemšanu. Es nezināšanas dēļ pensiju nepieprasīju kā māte, kurai bija bērns invalīds (pirms pieciem gadiem). Par cik ilgu laiku es drīkstu saņemt, ja tagad man ir pensijas vecums? Vai par 1991. un 1994. gadā dzimušajiem bērniem man darba stāžā netiek ieskaitīts neviens mēnesis, kad, izaudzinot bērnus, zaudēju darba stāžu līdz 1996. gadam? Paldies!

A
atbild:
18. augustā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Pensija jāpieprasa ne agrāk kā vienu mēnesi pirms dienas, kad sasniegts noteiktais pensionēšanās vecums. Ja iesniegums ir iesniegts vēlāk, tiesības uz pensiju ir ne agrāk kā sešus mēnešus pirms iesnieguma iesniegšanas dienas.

Ja jums jau ir pensijas vecums, pirms izmantot tiesības uz ātrāku pensionēšanos (tad to varat saņemt ne vairāk kā par sešiem iepriekšējiem mēnešiem), būtu ieteicams konsultēties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) un palūgt aprēķināt variantus: kāds pensijas apmērs ir no datuma, kad jums ir tiesības izmantot ātrākas pensionēšanās iespējas, un kāds apmērs veidojas, tagad pieprasot vecuma pensiju.

Likums “Par valsts pensijām” noteic, ka no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim apdrošināšanas stāžu veido darbs un tam pielīdzinātie periodi. Darbs apdrošināšanas stāžu veido tad, ja darba devējs normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā bija reģistrēts kā sociālās apdrošināšanas iemaksu (sociālā nodokļa) maksātājs. Apdrošināšanas stāžam pielīdzināti periodi ir arī laiks, kad kopts bērns invalīds līdz 16 gadu vecumam; laiks, kad māte audzinājusi bērnu līdz 8 gadu vecumam, – ja persona pati ir maksājusi sociālo nodokli.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 241 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas