Lasīšanai: 1 minūte

Vai pensijas vecumā piešķir invaliditātes pensiju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. aprīlī, 2023
Gunārs

Ja ir sasniegts vecums, lai saņemtu vecuma pensiju, taču pensija nav piešķirta, vai šajā vecumā, iegūstot invaliditāti, tiks piešķirta invaliditātes pensija?

A
atbild:
12. aprīlī, 2023

Invaliditātes pensiju piešķir uz visu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas noteikto invaliditātes laiku, bet ne ilgāk kā līdz vecuma pensijas vecuma sasniegšanai. Kad cilvēks sasniedz valstī noteikto pensijas vecumu, viņam tiek piešķirta vecuma pensija.

Tiesības uz vecuma pensiju rodas, sasniedzot likumā “Par valsts pensijām” noteikto pensijas vecumu. Ja līdz tam saņemta invaliditātes pensija, to izmaksā līdz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai. Tas ir noteikts likumā “Par valsts pensijām”. Tātad, ja pensijas vecumā tiek noteikta invaliditāte, invaliditātes pensiju nepiešķir.

Vecuma pensijai var piemērot nodokļa papildu atvieglojumu, kura apmēru ietekmē invaliditātes grupa (I un II grupai nodokļa papildu atvieglojums – 154 eiro, III grupai – 120 eiro mēnesī).