Zemes dalīšana

J
jautā:
06. aprīlī, 2023
Zane

Labdien! Kur var atrast noteikumus, kā drīkst veikt zemes dalīšanu? Zeme atrodas Rīgā, Imantā, aptuveni 2000 m2. Vai ir kādi ierobežojumi, proti, vai drīkst nodalīt, piemēram, 1000, 800 vai 600 m2? Protams, jāskatās konkrēts zemesgabals, servitūti u. tml., taču mani interesē tieši lielums. Zinu, ka, piemēram, Jūrmalā, nesen mainījās. Kā ir ar Rīgu? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
12. aprīlī, 2023
Rīgas dome
Kaspars Līcītis, Zīmola un komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators

Zemes dalīšanu Rīgā regulē Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi.

Saskaņā ar tiem jaunveidojamo zemes vienību minimālās platības ir šādas:

  • apbūvei paredzētās zemes vienības minimālā platība visās funkcionālajās zonās, kur ir atļauta apbūve un nav piemērojami citi noteikumi, – 400 m2;
  • ja jaunveidojamā apbūvei paredzētā zemes vienība nav pieslēgta centralizētajai vai lokālajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai, attiecīgās zemes vienības minimālā platība visās funkcionālajās zonās, ja nav piemērojami citi noteikumi, – 600 m2 (Rīgas teritorijas plānojums 3.1, 17. lpp. (242));
  • savrupmāju apbūves teritorijā (DzS2), mazstāvu dzīvojamās apbūves teritorijā (DzM2) un teritorijā ar paaugstinātu apzaļumojuma īpatsvaru (TIN14) – 2000 m2; Vecāķu apbūves aizsardzības teritorijā – 1200 m2;
  • Teikas apbūves aizsardzības teritorijā – 800 m2;
  • ja zemes vienībā pirms zemes ierīcības ir uzbūvēta dvīņu māja vai ja lokālplānojumā vai detālplānojumā dvīņu māja ir paredzēta kā vienīgā atļautā izmantošana konkrētajā zemes vienībā, – 200 m² dvīņu mājas pusei, bet, ja zemes vienība nav pieslēgta centralizētajai vai lokālajai kanalizācijas sistēmai, – 300 m² dvīņu mājas pusei;
  • ja zemes vienībā pirms zemes ierīcības ir uzbūvēta rindu māja vai ja lokālplānojumā vai detālplānojumā rindu māja ir paredzēta kā vienīgā atļautā izmantošana konkrētajā zemes vienībā, – 150 m2 vienai rindu mājas sekcijai (daļai);
  • dabas un apstādījumu teritorijās, ko aizņem meža zeme, – 5000 m2;
  • zemes vienībai rūpniecības objektu apbūves, tehniskās apbūves un transporta infrastruktūras objektu būvniecībai – atbilstoši funkcionālajai nepieciešamībai;
  • dabas un apstādījumu teritorijās ārpus meža zemes – 400 m2;
  • ūdeņu teritorijās – nav noteikta, izņemot publiskos ūdeņus. Publisko ūdeņu teritorijas nav dalāmas, ja tās nav attiecīgajai ūdeņu teritorijai piegulošo sauszemes īpašumu daļa.