TĒMA: Tieslietas

Laulības šķiršanas iespējas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. decembrī, 2022
Igors

Kāda būtu laulības šķiršana, kā arī mantu dalīšana, ja laulātajiem 10 gadu laikā nebija iespējams ieņemt bērnu?

A
atbild:
23. februārī, 2023
Ilona Barkovska
juriste

Ja laulātie šķir laulību, vienlaikus ar laulības šķiršanu tiek risināti tie jautājumi, kas attiecas uz konkrēto situāciju. Proti, ja laulātajiem nav laulāto kopīgas mantas, tad arī netiek risināts jautājums par mantas dalīšanu. Ja nav kopīga bērna, – netiek risināts jautājums par uzturlīdzekļiem bērnam, saskarsmes tiesību utt.

Jāņem vērā, ka jautājumi, kas izriet no ģimenes tiesiskajām attiecībām, izspriežami vienlaikus ar laulības šķiršanu.

Tas izriet no Civilprocesa likuma 238. panta pirmās daļas: lietā par laulības šķiršanu vai neesamību prasījumi, kas izriet no ģimenes tiesiskajām attiecībām, izspriežami vienlaikus.

Šādi prasījumi ir strīdi par:

  • aizgādības noteikšanu;
  • saskarsmes tiesības izmantošanu;
  • uzturlīdzekļiem bērnam, tai skaitā par uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā;
  • līdzekļiem laulātā iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai;
  • kopīgo ģimenes mājokli un mājsaimniecības vai personiskās lietošanas priekšmetiem;
  • laulāto mantas dalīšanu (arī tad, ja tas skar trešās personas).

Laulību puses var šķirt tiesas ceļā vai pie notāra. To ietekmē tas, vai otrs laulātais piekrīt laulības šķiršanai un vai puses ir vienojušās. Ja pusēm ir laulāto kopīga manta, par laulības laikā iegūtās mantas sadali piesaka attiecīgus prasījumus.

Ja puses par konkrētajiem jautājumiem ir vienojušās, tad laulību var šķirt pie notāra. Ja pusēm ir strīds par kādu no jautājumiem, – ir jāvēršas ar prasības pieteikumu tiesā.

Vairāk par laulības šķiršanas aktualitātēm varat izlasīt LV portālā iepriekš publicētajā skaidrojumā, kas ir pieejams šeit.