Atvaļinājums PII pedagogam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
23. jūnijā, 2022
Vera Lazovska

Labdien! Strādāju pirmsskolas izglītības iestādē no 01.03.2021. par skolotāja palīgu. Ar 01.09.2021. strādāju par pirmsskolas skolotāju. 2021. gada jūlijā izmantoju atvaļinājumu 2 kalendāra nedēļas. Cik garš atvaļinājums man pienākas šogad? Atvaļinājuma periods no 01.03.2021. līdz 28.02.2022.

A
atbild:
30. jūnijā, 2022
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Vēršam jūsu uzmanību, ka saskaņā ar MK noteikumos Nr. 354 “Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu” minēto pedagoga palīgs ar profesiju klasifikatora kodu “2359 05” ir noteikts kā pedagoga amatam pielīdzināms amats, kuram piešķirams 8 nedēļu ikgadējais apmaksātais atvaļinājums.

Turpretim pirmsskolas skolotāja palīgs vai, pēc agrākā nosaukuma, aukle ir tehniskais darbinieks, profesiju klasifikatora kods “5312 01”. Šim darbiniekam ikgadējais apmaksātais atvaļinājums pienākas 4 kalendāra nedēļas.

Jums būtu jāieskatās savā darba līgumā. Ja līgumā ieņemamais amats ir “pirmsskolas pedagoga palīgs” un norādīts profesijas kods “5312 01”, tad darbiniekam pienākas četru kalendāra nedēļu atvaļinājums, ja otrs,  pedagoga palīgs ar profesiju klasifikatora kodu “2359 05”, tad darbiniekam piešķirams 8 nedēļu ikgadējais apmaksātais atvaļinājums.

Saskaņā ar Izglītības likuma 52. pantu pedagogam ir tiesības uz astoņas kalendārās nedēļas ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanas un izmantošanas kārtību nosaka Darba likuma normas.

Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums tiek piešķirts par darbinieka individuālo darba gadu, kas tiek skaitīts no darba līguma noslēgšanas datuma un izbeidzas nākamā gada attiecīgajā mēnesī un datumā. Piemēram, ja darba tiesiskās attiecības uzsāktas 02.01.2017., tad darbinieka individuālais darba gads ir no 01.03.2021. līdz 28.02.2022., nākamais individuālā darba gads – no 01.03.2022. līdz 28.02.2023. utt.

Ja individuālā gada ietvaros tiek mainīts amats, kas dod tiesības uz garāku atvaļinājumu, tad par to periodu, kuru nostrādājāt un kurš dod īsāku ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ir jāaprēķina proporcionāli atvaļinājuma periods, kas jums pienākas.

Piemēram, atbilstoši jūsu sniegtajai informācijai un darba devēja rīkojumā noteiktajam jūs veicāt skolotāja palīga darbu no 01.03.2021. līdz 31.08.2022., kuram pienācās ikgadējais atvaļinājums četras kalendārās nedēļas. Praksē nostiprinājies, ka par vienu pilnu nostrādāto mēnesi pienākas 2,33 kalendārās dienas (aprēķinātas 28 kalendārās dienas atvaļinājuma laikā dalot ar 12 mēnešiem) vai par vienu mēnesi pienākas 1,67 darba dienas (aprēķinātas 20 atvaļinājuma darba dienas dalot ar 12 mēnešiem, tādejādi pēc noapaļošanas iegūstot 1,67 apmaksājamas atvaļinājuma dienas par nostrādātu mēnesi). Līdz ar to, pirmšķietami par laika periodu no 01.03.2021. līdz 31.08.2022., kad jūs veicāt skolotāja palīga darbu, jums ir uzkrājies ikgadējais apmaksātais atvaļinājums 10,02 darba dienas.

Ja jūsu amats darba līgumā atbilst pedagoga palīgam ar profesiju klasifikatora kodu “2359 05”, tas ir noteikts kā pedagoga amatam pielīdzināms amats, kuram piešķirams 8 nedēļu ikgadējais apmaksātais atvaļinājums. Tad atvaļinājuma periods par šo posmu pienākas garāks, apmēram 19,8 darba dienas.

Par periodu, kad jūs uzsākāt un veicāt pedagoga darbu, jums ir tiesības uz Izglītības likuma 52. pantā noteikto pedagoga atvaļinājuma ilgumu: 8 kalendārajām nedēļām.

Papildus informējam: ja darbinieks pārtrauks darba attiecības, nenostrādājot gadu, par kuru pienākas ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, tad darba devējam būs tiesības atprasīt atmaksāt izmaksāto vidējo izpeļņu par neatstrādātajām atvaļinājuma dienām (Darba likuma 78. panta pirmās daļas 3. punkts).

Lai uzzinātu precīzi neizmantoto ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma periodu, jums jāvēršas pie darba devēja.