Vai vecāku pabalsts ir ienākums, vērtējot tiesības uz sociālo palīdzību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. jūnijā, 2022
Dzidra

Vai, aprēķinot GMI, pie ienākumiem tiek pieskaitīts vecāku pabalsts, kuru izmaksā VSAA?

A
atbild:
30. jūnijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Lai saņemtu sociālo palīdzību, tiek izvērtētu mājsaimniecības atbilstība trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusam, tāpēc pašvaldības sociālajā dienestā jāiesniedz iztikas līdzekļu deklarāciju. Ministru kabineta noteikumu Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” 2.pielikumā – Iztikas līdzekļu deklarācija – ir atspoguļoti visi izdevumi, kuri jānorāda deklarācijā, tajā skaitā vecāku pabalsts, ko izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Vecāku pabalsts tiek pieskaitīts pie ienākumiem.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 36. pantā ir noteikts, ko pašvaldības sociālais dienests nevērtē kā ienākumu, vērtējot atbilstību trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusam vai sociālās palīdzības piešķiršanai.

Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summu mājsaimniecībai un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.