Vai zemes nomas līgumu var noslēgt mutiski

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. jūnijā, 2022
Inita

Labdien! Ja es kā pašnodarbināta persona veicu saimniecisko darbību (saistīta ar augu audzēšanu) uz radiniekam piederošas zemes, vai pietiek ar mutisku vienošanos, vai arī nepieciešams slēgt līgumu par zemes izmantošanu?

A
atbild:
17. jūnijā, 2022

Civillikuma 1511. pants nosaka: līgums plašākā nozīmē ir ikkatra vairāku personu savstarpēja vienošanās par kādu tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Līgums šaurākā, šeit pieņemtā nozīmē ir vairāku personu savstarpējs ar vienošanos pamatots gribas izteikums, kura mērķis ir nodibināt saistību tiesību (1401. p.).

Tādējādi līgums plašākajā nozīmē ir pušu vienošanās, kas var būt panākta arī mutvārdos, un no faktiskās pušu rīcības (zemes izmantošana) izriet, ka šāda vienošanās tiešam pastāv.

Jāpiebilst, ka, veicot saimniecisko darbību, jums ir svarīgi pierādīt darījuma pastāvēšanas faktu, kas, bez šaubām, būtu daudz vieglāk, ja vienošanās par zemes lietošanu (piemēram, patapinājums) būtu noformēta rakstiski.