TĒMA: Nodokļi

Mikrouzņēmuma īpašnieks nav apdrošināts bezdarba gadījumam

J
jautā:
07. aprīlī, 2022
Марина

Добрый день. С 2014 года по 31.12.21 я была собственником общества с ограниченной ответственностью, в режиме плательщика налога на микропредприятие
и получала заработную плату. 31.12.21 предприятие было ликвидированно. В феврале 2022 года мне присвоили статус безработного , НО в пособии по безработице отказали, ссылаясь на то, что с 1.07.21 года все плательщики налога на микропредприятие стали самозанятыми и не застрахованы от безработицы. Согласно
Mikrouzņēmumu nodokļa likums 01.01.2021.-11.07.2021.
Pārejas noteikumi
31. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kas līdz 2020. gada 31. decembrim ir reģistrēts kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs vai ieguvis mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu ar 2021. gada 1. janvāri (turpmāk — jau reģistrētais mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs), līdz 2021. gada 31. decembrim piemēro šā likuma normas, kuras bija spēkā 2020. gada 31. decembrī, izņemot pārejas noteikumu 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39. un 40. punktā noteikto.
(26.11.2020. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 01.01.2021.).
Я так понимаю, что согласно этих переходных правил с 01.07.21 по 31.12.21 я как владелец и работник в одном лице оставалась социально застрахованной по всем видам социального страхования (в том числе и от безработицы). Плательщиком налога на микропредприятие оставалась ООО, все налоги с оборота были уалачены, а я получала заработную плату. Прошу Ваше мнение по этому вопросу. Спасибо.

No 2014. gada līdz 31.12.2021. biju SIA īpašniece, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusā un saņēmu algu. 31.12.2021. uzņēmums tika likvidēts. Februārī man piešķīra bezdarbnieka statusu, taču bezdarbnieka pabalsts tika atteikts, pamatojoties uz to, ka no 01.07.2021. visi mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji kļuva par pašnodarbinātajiem un nav apdrošināti bezdarbam. Saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa likumu un Pārejas noteikumu 31. punktu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kas līdz 2020. gada 31. decembrim ir reģistrēts kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs vai ieguvis mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu ar 2021. gada 1. janvāri (turpmāk: jau reģistrētais mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs), līdz 2021. gada 31. decembrim piemēro šā likuma normas, kuras bija spēkā 2020. gada 31. decembrī, izņemot pārejas noteikumu 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39. un 40. punktā noteikto. (26.11.2020. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 01.01.2021.). Kā es saprotu, tad saskaņā ar šiem Pārejas noteikumiem no 01.07.21. līdz 31.12.21. es kā īpašnieks un darbinieks vienā personā paliku sociāli apdrošināta visiem sociālās apdrošināšanas veidiem  (tajā skaitā bezdarbam). Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs palika SIA, visi nodokļi bija nomaksāti, un es saņēmu darba algu. Lūdzu viedokli par šo jautājumu. Paldies.

A
atbild:
20. aprīlī, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Vita Cinīte, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No 01.01.2021. mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanas režīms tika pārveidots, paredzot sešu mēnešu pārejas periodu jau reģistrētajiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Pārejas periods attiecas uz tiesībām SIA īpašniekiem turpināt maksāt MU nodokli.

2021. gadā SIA varēja turpināt strādāt kā mikrouzņēmumi (MU) un parejas periodā, t. i., no 01.01.2021. līdz 30.06.2021., MU nodokļa maksātājiem tika piemērotas tiesību normas, kuras bija spēkā līdz 31.12.2020, ievērojot MU nodokļa likmes un MU nodokļa sadalījumu, kāds bija spēkā no 01.01.2021.

Tas nozīmē, ka periodā no 01.01.2021. līdz 30.06.2021. MU darbinieks, tostarp arī MU īpašnieks, ir darba ņēmējs un tiek apdrošināts visiem apdrošināšanas veidiem. Tādējādi to MU darbinieki un īpašnieki, kuri bija izvēlējušies maksāt MU nodokli, līdz 30.06.2021. bija apdrošināti arī bezdarba gadījumam.

Ar 01.07.2021. MU īpašnieks ir vienīgais MU nodokļa maksātājs un saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” pirmā panta trešās daļas m) punktu ir pašnodarbinātais.

Līdz ar to 01.07.2021. MU īpašnieks tiek apdrošināts tikai tiem apdrošināšanas veidiem, kuriem ir pakļauts pašnodarbinātais. Pašnodarbinātais ir pakļauts pensiju, maternitātes (paternitātes), slimības, invaliditātes, vecāku un veselības apdrošināšanai. Pašnodarbinātais nav apdrošināts bezdarba gadījumam, darba negadījumiem un saslimšanai ar arodslimību.