E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25918
Lasīšanai: 4 minūtes
1
2
1
2

Ja naudas sodu labprātīgi nesamaksā, tad piedziņu veic tiesu izpildītājs

J
jautā:
27. martā, 2022
Jolanta

Labdien! Vai tiesu izpildītājs ir tiesīgs saņemt amata atlīdzību arī tad, ja sods, par kuru ir runa, jau ir samaksāts un piedziņa nav notikusi? Konkrētajā gadījumā sods 40,00 EUR apmērā tika samaksāts pašvaldības policijai pirms informācijas par piedziņu, ZTI amata atlīdzība ir 49 EUR, konta bloķēšana 8,75 EUR. Vai nav jāievēro samērīguma princips attiecībā pret soda apmēru? Samaksāju papildus 58,30 EUR piespiedu kārtā, tika informēts mans darba devējs un aptraipīta mana reputācija. Par ko tad pienākas amata atlīdzība, ja piedziņa netika veikta? Piedevām darba devējam nosūtītā summa par piedziņu bija norādīta 49,19 EUR, bet no konta piespiedu kārtā uz ZTI kontu pārskaitīs 49,55 EUR. Kam tika samaksāta starpība? Sods par mašīnas stāvēšanu savas mājas pagalmā ar invalīdu stāvvietas zīmi, sods tika pārsūdzēts tiesā, tiesas lēmumā nebija minēts termiņš, līdz kuram jāsamaksā sods: kā es, nebūdama juriste, to varēju zināt?

A
atbild:
29. martā, 2022
Santa Blumberga
LV portāls

Administratīvā naudas soda piedziņa tiesu izpildītājam tiek nodota pēc labprātīgai izpildei paredzētā termiņa notecējuma un atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 262. pantam: sodītajai personai piemērotais naudas sods labprātīgi pilnā apmērā ir jāsamaksā ne vēlāk kā viena mēneša laikā no dienas, kad stājies spēkā nolēmums par sodu.

Administratīvās atbildības likuma 268. pants nosaka: ja šajā likumā noteiktajā kārtībā naudas sods nav brīvprātīgi izpildīts pilnā apmērā, sodītajai personai paziņo:

1) līdz kuram datumam nepieciešams naudas sodu samaksāt pilnā apmērā;

2) ka naudas soda nesamaksāšanas gadījumā nolēmums par sodu tiks nodots piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam.

Atgādinājumu paziņo saprātīgā termiņā, ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms brīvprātīgās naudas soda izpildes termiņa beigām.

Savukārt zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības apmērs un aprēķināšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”, kas paredz, ka tiesu izpildītāja atlīdzība ir tieši atkarīga no piedzenamās summas.

Tas nozīmē, ka tiesu izpildītājs piedziņu veic tikai pēc tam, kad atbildīgā iestāde nolēmumu par soda piespiedu piedziņu ir nodevusi tiesu izpildītājam, jo pēc brīvprātīgās izpildes termiņa beigām sodītā persona sodu nav samaksājusi un  amata atlīdzību tiesu izpildītājs ir var saņemt tikai tiesību aktos noteiktajā apmērā.

Ja jums ir neskaidrības par šo izdevumu apmēru vai pamatotību, tad aicinu jūs vērsties ar rakstveida iesniegumu pie attiecīgā tiesu izpildītāja ar lūgumu izskaidrot izdevumu apmēru, ieturētās summas un veiktās izpildu darbības.

Ja uzskatāt, ka tiesu izpildītājs ir pieļāvis pārkāpumu, tad varat vērsties ar sūdzību Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē (Tiesu izpildītāju likuma 54. pantā noteiktajos gadījumos) vai Tieslietu ministrijā (53. pantā noteiktajos gadījumos), vai  rajona (pilsētas) tiesā (par tiesu izpildītāja darbībām sprieduma izpildīšanā vai atteikumā izpildīt šādas darbības).

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU