Ja personai ir divi uzvārdi, var nomainīt uz vienu

J
jautā:
27. jūnijā, 2013
Ilze

Kā rīkoties, ja man šobrīd ir divi uzvārdi - viens ir no tēva, otrs no mātes, tie ir atdalīti ar domu zīmi. Es gribu tikai mātes uzvārdu, vai es varu no viena atteikties un man paliktu tikai viens, kas ir mātes uzvārds?

A
atbild:
02. jūlijā, 2013
Laura Platace
LV portāls

Vārda un uzvārda maiņu Latvijā regulē Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums. Šā likuma 2.panta 1.daļa noteic visus vārda un uzvārda maiņas iemeslus un paredz, ka vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem

1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
6) personai mainīts dzimums;
7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.

Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Vasiļjeva skaidro: „Ja persona vēlas iegūt mātes uzvārdu, tad uzvārda maiņas iemesls ir – persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā (Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2.panta pirmās daļas 4.punkts). Tas nozīmē, ka šādu uzvārda maiņu ir iespējams izdarīt.