Lasīšanai: 1 minūte

Neatņemamo daļu nevar aprobežot ar termiņiem

J
jautā:
07. decembrī, 2021
Krastina

Labdien! Vai es varu neatņemamās daļas mantiniekam 15–20 gadu laika izmaksāt viņa daļu? Latvijā likums nenosaka termiņu. Paldies!

A
atbild:
10. janvārī, 2022
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Likums nenosaka termiņu, jo neatņemamās daļas tiesīgajam prasījuma tiesības uz visas neatņemamās daļas izdošanu naudā rodas ar mantojuma apliecības izdošanas brīdi.

Civillikuma 423. panta otrā daļā noteikts, ka “neatņemamās daļas tiesīgajiem ir [tikai] prasījuma tiesība uz neatņemamās daļas izdošanu naudā (788. p.).”, bet 426. pantā tiešā veidā noteikts, ka “neatņemamo daļu nevar aprobežot ar nosacījumiem vai termiņiem vai apgrūtināt ar legātiem vai citām nastām. Šādi blakus noteikumi nav spēkā”.