TĒMA: Nodokļi

Kāds nodoklis jāmaksā, pārdodot kriptovalūtu

J
jautā:
25. novembrī, 2021
Ilja

Kādu nodokli piemēro šādām darbībām ar kriptovalūtu: 1. Par 1000 EUR nopirku kriptovalūtu, 0,25 ETH (Ethereum). Iepirkšanas laikā 1 ETH maksāja 4000 EUR 2. Ieguldu savus 0,25 ETH tā saucamajā DeFi (Decentralised Finance) platformā, kas atalgo šo ieguldījumu ar 10% gada likmi. Atalgojuma laikā man tiks iedots vairāk ETH. 3. Pēc gada izņemu ārā savu ieguldījumu, un man tagad ir 0,275 ETH (0,25 + 10%) 4. Tagad gribu pārdot to, bet ETH maksā jau 5000 EUR. Pēc pārdošanas man ir 1375 EUR. Vai šajā gadījumā joprojām varu izmantot kapitāla pieauguma nodokli (20% uz iegūtajiem 375 EUR), vai tā jau skaitās saimnieciskā darbība un jāpiemēro pavisam cits nodoklis?

A
atbild:
08. decembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darījumi ar kriptovalūtām no iedzīvotāju ienākuma nodokļa viedokļa tiek kvalificēti kā darījumi ar kapitāla aktīviem, un ienākums tiek noteikts kā ienākums no kapitāla pieauguma (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.9 pants).

No aprēķinātā ienākuma no kapitāla pieauguma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20 procentu apmērā.

Nodokļu maksātājiem Valsts ieņēmumu dienesta vietnē ir informatīvie materiāli Fiziskas personas darbības ar kriptovalūtām.