E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23563
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Vecāku tiesības, ja katrs no bērniem dzīvo pie sava vecāka

J
jautā:
22. jūnijā, 2021
Odzina

Labdien. Esmu izšķīrusies ar savu bērnu tēvu (neesam laulībā). Ir divi kopīgi bērni. Lielākais dzīvo pie viņa. Mazākais pie manis. Situācija tāda, ka bērna tēvs neļauj doties ar bērnu nekur tepat pa Latviju. Visu laiku jāatskaitās pie kā un kur. Vai man ir tiesības arī doties bez bērna tēva ziņas uz kaut kurieni? Ko drīkst bez piekrišanas un ko nedrīkst?

A
atbild:
27. jūlijā, 2021
Marika Mure
juriste

Atbilstoši Civillikuma 177. pantam līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku (abu) aizgādībā. Aizgādības tiesības vecākiem ir piekritīgas neatkarīgi no tā, vai viņu laulība ir oficiāli reģistrēta.

Civillikuma 181. pantā noteiktas bērna tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem (saskarsmes tiesība), kā arī noteikts vecāku pienākums uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu. Tādējādi bērnu tēva iebildumiem pret jūsu saskarsmes kārtības noteikšanu ar bērnu, kas nedzīvo kopā ar jums, ir jābūt pamatotiem. To nevar ierobežot vienīgi tādēļ, ka bērna tēvam šķiet pieņemamāka cita kārtība.

Civillikums nenosaka, ko kopā nedzīvojoši vecāki drīkst vai nedrīkst darīt saskarsmē ar bērnu, bet noteic, ka vecāku darbības nedrīkst būt pretējas bērna interesēm un vecāku pienākums ir rūpēties par bērnu drošību, garīgās un fiziskās attīstības pilnvērtīgu nodrošināšanu.

Darbības, kuras drīkst vai nedrīkst veikt saskarsmē ar bērnu, varētu būt noteiktas kādā juridiskā dokumentā, piemēram, ar jūsu savstarpēji noslēgtu vienošanos, bāriņtiesas lēmumu vai tiesas spriedumu. Ja jūsu rīcībā nav šādu dokumentu, kas noteiktu saskarsmes kārtību vai kādus saskarsmes ierobežojumus, otram vecākam nebūtu jums “jādiktē” sava saskarsmes kārtība. Jūs kā māte ar savu bērnu esat tiesīga gan ceļot tepat pa Latviju, gan doties īslaicīgos ceļojumos ārpus Latvijas teritorijas, un tam nav vajadzīga speciāla bērna tēva piekrišana. Būtu pilnīgi pietiekami ar otra vecāka informēšanu par jūsu nolūku realizēt saskarsmi jums un bērnam vēlamā laikā un vietā.

Tomēr, ja jums un bērnu tēvam neizdodas panākt saprātīgu vienošanos, saskarsmes kārtības noteikšana jautājums būtu jānodod tiesas vērtējumam. Tādā gadījumā tiesa, izprasot bāriņtiesa atzinumu, ar spriedumu noteiks katra vecāka saskarsmes kārtību, un attiecīgi vecāku pienākums būs šo noteikto kārtību ievērot.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU