TĒMA: Kultūra

Tikai autora vispārzināma frāze vai citāts ir aizsargājams

J
jautā:
20. jūnijā, 2021
Linda

Labdien! Kur ir iespēja atrast informāciju, ka konkrēto tekstu neaizsargā autortiesības? Vēlos izmantot frāzes, kam šķietami nav autora, tādas kā “nekur nevilks, tepat apēdīs”, “kur tik ilgi biji, ka tik ātri atnāci” u. c. Paldies!

A
atbild:
01. jūlijā, 2021
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Autortiesību likuma 2. panta pirmajai daļai autortiesības pieder autoram, tiklīdz darbs ir radīts neatkarīgi no tā, vai darbs ir pabeigts.

Aizsargājamie darbi minēti likuma 4. pantā, kas ietver literāros darbus (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumus, ziņojumus, sprediķus un citus līdzīga veida darbus).

Autors vai viņa tiesību pārņēmējs savas tiesības uz darbu var apliecināt ar autortiesību aizsardzības zīmi, kuru atveido ar tādu paņēmienu un tādā vietā, lai tā būtu nepārprotami redzama. Šī zīme ietver trīs elementus:

1) burtu “C” aplītī;

2) autortiesību subjekta vārdu (nosaukumu);

3) darba pirmpublicējuma gadu.

Autortiesības aizsargā autora darbu kopumā. Ja vēlme ir citēt frāzes vai vispārzināmus citātus no kāda autora darba, piemēram, no literāra darba, scenārija, šādā gadījumā noteikti ir jābūt atsaucei uz avotu un autoru vai arī norādei, ka autors ir nezināms. Ar autortiesībām netiek aizsargāti folklorizēti teksti.