E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23466
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Pensijas
2
2

Vai, sākot strādāt, varēs saņemt pensiju un izmantot nodokļa atvieglojumus

J
jautā:
14. jūnijā, 2021
Aivars

Labdien! Man ir 3. grupas invaliditāte, un es par to saņemu pensiju, kā arī ir piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija līdz mūža galam, jo invaliditāte ir no bērnības. Esmu sācis strādāt un īsti nesaprotu, kas jādara ar nodokļu grāmatiņu. Sākumā parādās, ka galvenais peļņas avots ir pensijas. Vai, nomainot galveno ienākumu gūšanas vietu uz savu darbavietu, es nezaudēšu kādu no savām pensijām? Un vai tā ir, ka darba algai šajā gadījumā netiek piemērots neapliekamais minimums, pat ja manā apgādībā ir nepilngadīgs bērns? Paldies!

A
atbild:
05. jūlijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Ja saņemat apgādnieka zaudējuma pensiju, otrs maksājums, ko saņemat, varētu būt valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts invaliditātes gadījumā, nevis invaliditātes pensija. Vienai personai divas valsts pensijas nemaksā. Tiesību normas noteic: apdrošinātajai personai, kurai vienlaikus ir tiesības uz dažāda veida valsts pensijām, no tām piešķir apmēra ziņā lielāko valsts pensiju. Ja personai ir tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju un invaliditātes pensiju vai apgādnieka zaudējuma pensiju un vecuma pensiju, personai ir jāizvēlas, kāda veida pensiju pieprasīt un saņemt.

Šo paskaidrojam tāpēc, ka jautājumā rakstāt, ka saņemat divas pensijas. Taču tas neietekmēs nodokļa piemērošanu, ja sāksiet strādāt, ja saņemat apgādnieka zaudējuma pensiju un sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), izmaksājot pensiju, piemēro pensionāra neapliekamo minimumu neatkarīgi no tā, vai persona ir nodarbināta. 2021. gadā pensionāra neapliekamais minimums ir 3960 eiro gadā (330 eiro mēnesī).

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu ar nodokļiem neapliek.

Ja algas nodokļa grāmatiņā Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) kā galvenā ienākuma gūšanas vieta ir norādīta VSAA, pensijai tiek piemēroti arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) papildu atvieglojumi (piemēram, personām ar invaliditāti, par apgādībā esošu personu), ja uz tādiem ir tiesības, situāciju ar IIN piemērošanu skaidroja VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Sanita Letapura.

Darbinieks var iesniegt algas nodokļa grāmatiņu darba devējam, un tad darba devējs piemēros gan IIN atvieglojumu par invaliditāti (3. grupai tie ir 120 eiro mēnesī, ko neapliek ar nodokli), gan par apgādājamo bērnu – 250 eiro mēnesī. Strādājošajam, kurš saņem valsts pensiju, algai nepiemēro neapliekamo minimumu, taču atvieglojumus piemēro.

Tas, vai ir vērts algas nodokļa grāmatiņā mainīt galveno ienākumu gūšanas vietu – no VSAA uz darbavietu –, atkarīgs no pensijas apmēra. Jo IIN atvieglojumus var izmantot tad, ja ir ar nodokli apliekami ienākumi.

Arī tad, ja algas nodokļa grāmatiņā būs norādīta cita ienākumu gūšanas vieta, pensionāra neapliekamo minimumu VSAA turpinās piemērot.

Lai varētu izmantot IIN atvieglojumu par invaliditāti, tas ir jānorāda algas nodokļa grāmatiņā. Algas nodokļa grāmatiņā jāieraksta arī apgādājamais bērns.

Pensionāra neapliekamajam minimumam, papildu atvieglojumam par invaliditāti un atvieglojumam par apgādājamo bērnu ir noteikta arī gada summa. Ja gada laikā visa IIN atbrīvojumu summa nav izmantota, to var atgūt, iesniedzot nākamajā gadā (no 1. marta) ienākumu deklarāciju. Vēlreiz jāuzsver – arī pārmaksāto IIN varēs atgūt, ja ir ienākumi, no kuriem ieturēts (maksāts) nodoklis. Ienākumi – tā ir pensija un darba alga.

Ja persona sāk strādāt, tiesības uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā un apgādnieka zaudējuma pensiju netiek ierobežotas.

Ja ir jautājumi par algas nodokļa grāmatiņu, ieteicams sazināties ar Valsts ieņēmumu dienestu. Ja ir kādas neskaidrības par pensijām vai pabalstiem, varat jautāt VSAA, arī izmantojot e-pastu: konsultacijas@vsaa.gov.lv.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 28 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU