E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23458
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Procentu aprēķināšana un parādnieka tiesības

J
jautā:
12. jūnijā, 2021
Kristīne

Labdien! Man ir parāds, kurš ir nodots tiesu izpildītājam, ir bijusi tiesa. Tiesu izpildītājs informēja, ka par parādu joprojām katru dienu aug procenti. Un tie turpinās augt līdz brīdim, kad parāds tiks pilnībā apmaksāts. Kā šajā situācijā rīkoties, vai nav iespēju neko mainīt šajā spriedumā? Pieprasījumu par augošajiem procentiem ir lūdzis parādu piedzinējs, un tiesa esot apstiprinājusi.

A
atbild:
18. jūnijā, 2021

Konkrētajā situācijā varam sniegt vispārīgu atbildi.

Civillikuma 1762. pants nosaka:

Pienākums maksāt procentus izbeidzas pilnīgi:

1) ar galvenās saistības izbeigšanos;

2) attiecībā uz nokavējuma procentiem – kad parādnieks piedāvā samaksu; bet, ja kreditors noteikti pagarina kapitāla samaksas termiņu, nokavējuma procenti atkrīt arī par pagājušo laiku;

3) 1760. pantā norādītajā gadījumā.

Civillikuma 1763. pants nosaka:

Procentu pieaugums apstājas:

1) kad vēl nesamaksāto procentu daudzums sasniedzis kapitāla lielumu,

2) kad par parādnieka mantu atklāj konkursu.

Parādniekam ir tiesības mēģināt realizēt savas tiesības, kas ir noteiktas Civilprocesa likuma 206. pantā: (1) Tiesa, kas taisījusi spriedumu lietā, ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli, bērnu tiesības vai citus apstākļus, pieņemt lēmumu par sprieduma izpildīšanas atlikšanu vai sadalīšanu termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu. Lēmums par sprieduma izpildīšanas atlikšanu, sadalīšanu termiņos vai izpildes veida un kārtības grozīšanu izpildāms nekavējoties.

(2) Pieteikumu izskata rakstveida procesā, iepriekš par to paziņojot lietas dalībniekiem. Vienlaikus ar paziņojumu tiesa, nosakot termiņu paskaidrojuma iesniegšanai, nosūta lietas dalībniekiem pieteikumu par sprieduma izpildes atlikšanu, sadalīšanu termiņos, tā izpildes veida vai kārtības grozīšanu.

(3) Par tiesas lēmumu atlikt sprieduma izpildīšanu vai to sadalīt termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu var iesniegt blakussūdzību. Blakussūdzības iesniegšana neaptur lēmuma izpildi.

Tāpat parādniekam ir tiesības vērsties pie kreditora un mēģināt vienoties par citiem parāda piedziņas nosacījumiem – piemēram, ka procenti netiek aprēķināti vai tiek samazināts to apmērs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU