NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
31. janvārī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Parādu piedziņa
2
2

Pieaug laicīgi neapmaksāto administratīvo sodu skaits

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik.

2022. gadā turpināja pieaugt kopējais piespiedu izpildei nodoto lietu skaits, tostarp lielākais pieaugums bija administratīvo pārkāpumu lietās. Pērn piespiedu izpildei kopumā iesniegtas 177 355 lietas, kurās nav veikta labprātīga soda apmaksa, kas ir par 15% vairāk nekā 2021. gadā. Pārkāpējiem paliekot nesodītiem, neefektīva kļūst arī sodu atturēšanas funkcija.

“Kopumā tā ir satraucoša tendence – piespiedu izpildei nodoto administratīvo lietu skaits turpina palielināties gadu no gada. Administratīvā soda mērķis ir atturēt personas no likuma pārkāpuma izdarīšanas. Savukārt piespiedu izpildei nodoto lietu skaita pieaugums liecina par to, ka nepieciešams stiprināt administratīvo sodu izpildi. Ja pārkāpēji paliek nesodīti, neefektīva kļūst arī sodu atturēšanas funkcija un var sākt klibot likumu izpilde. Administratīvo sodu gadījumā nevaram runāt par cilvēku nespēju tos samaksāt, jo šīs summas parasti ir salīdzinoši nelielas, dažu desmitu eiro apmērā,” atzīst Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka.

Administratīvās lietas 2022. gadā veidoja 60% no visām tiesu izpildītājiem nodotajām piespiedu izpildes lietām. Otra lielākā lietu kategorija ir civillietas, kas veidoja 37% no visiem piespiedu izpildei nodotajiem nolēmumiem. Piespiedu izpildei nodoto civillietu skaits iepriekšējā gadā palielinājās par 9137 lietām jeb vairāk nekā 16%. Savukārt samazinājumu par vairāk nekā 7% 2022. gadā piedzīvoja piespiedu izpildei nodoto krimināllietu skaits – to īpatsvars pērn bija tikai 3%.

2022. gadā tiesu izpildītāji aizskartās puses interesēs kopumā palīdzēja atgūt gandrīz 439 miljonus eiro, tai skaitā atgūti 15,5 miljoni eiro uzturlīdzekļu, kas ir par 918 tūkstošiem eiro vairāk nekā 2021. gadā. Administratīvo pārkāpumu lietās 2022. gadā piedzīti 13 miljoni eiro, savukārt civillietās – 403,7 miljoni eiro.

Uzzini vairāk par tēmu >>

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes infografika.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI