E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23375
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kā risināt parādsaistību problēmas

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. jūnijā, 2021
Inese

Labdien! Esmu nonākusi lielās finansiālās problēmās. Man ir lieli parādi, katru mēnesi tiek kaut kas maksāts, bet summas tikai aug, jo katru mēnesi ir jauni ikmēneša maksājumi. Vai es varu lūgt jūsu palīdzību, ja dzīvoklis it kā ir uz mana vārda, bet vēl pieder bankai, jo tika no bankas ņemts hipotekārais kredīts un ieķīlāts dzīvoklis. Tā kā kredītu vēl neesmu nomaksājusi, tad dzīvoklis pieder bankai. Jāmaksā vēl vairāki gadi. Ja es esmu tiesīga lūgt jūsu palīdzību, tad kas man jādara, kādiem dokumentiem jābūt un pie kā man jāvēršas? Paldies!

A
atbild:
12. jūlijā, 2021
Maksātnespējas kontroles dienests
Kristīne Viļkovska, Juridiskā departamenta juriskonsulte

Šobrīd Latvijā ir pieejami divi mehānismi fiziskās personas atbrīvošanai no parādsaistībām, kas reglamentēti Maksātnespējas likumā un Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā.

Maksātnespējas likumā ir nostiprināta kārtība un nosacījumi, kā fiziskai personai tikt atbrīvotai no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju, vienlaikus maksimāli aizsargājot kreditoru intereses. Lai personai pasludinātu fiziskās personas maksātnespējas procesu Maksātnespējas likuma ietvaros, parādsaistībām, kurām jau iestājies izpildes termiņš, jābūt vismaz 5000 eiro, vai arī parādsaistībām, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, jāpārsniedz 10 000 eiro. Turklāt, lai iesniegtu pieteikumu, personai arī jāsedz valsts nodeva, kā arī jāsamaksā fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīts.

Tādējādi jums ir jāizvērtē iespēja iesniegt maksātnespējas pieteikumu, apzinot savu parādsaistību kopējo apjomu. Informāciju par fiziskās personas maksātnespējas procesu aicinām aplūkot Maksātnespējas kontroles dienesta tīmekļa vietnē, sadaļā “Fizikās personas maksātnespējas process”, kurā sniegtas atbildes uz galvenajiem ar fiziskās personas maksātnespējas procesu saistītiem jautājumiem.

Savukārt 2021. gada 28. jūnijā tika izsludināts Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums ar mērķi veicināt fiziskās personas, kurai ir vai ir bijis trūcīgā vai maznodrošinātā mājsaimniecībā esošās personas statuss, maksātnespējas atjaunošanu un finanšu pratības stiprināšanu. Tiesiskais regulējums attiecināms uz fizisko personu, kas atbildīs likumā noteiktajiem nosacījumiem, nespējot segt savas patērētāju kreditēšanas līguma izrietošās parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un to varēs sākt izmantot no 2022. gada 1. janvāra.

Plašāka informācija par jauno Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumu atrodama Tieslietu ministrijas tīmekļa vietnē, sadaļā “Fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 129 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas