TĒMA: Ģimene

Par izbraukšanu no valsts, ja saņem uzturlīdzekļus, ir jāpaziņo UGF

J
jautā:
14. maijā, 2013
Vita Joņina

Labdien! Sakiet lūdzu es saņemu no valsts uzturlīdzekļus 2 bērniem. Braucot prom uz ārzemēm ar bērniem mani bērni saņems uzturlīdzekļus no valsts, jeb kā? Tomēr mēs skaitāmies LV pilsoņi.

A
atbild:
15. maijā, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja esat šīs valsts pilsoņi, Latvijas Republikas pilsonību Jūsu ģimenei par to, ka grasāties izbraukt uz dzīvi citā valstī, neviens atņemt negrasās. Saglabāt šīs valsts pilsonību vai, iespējams, pieņemt citas valsts pilsonību ir Jūsu brīva izvēle.

Citādi ir ar Jūsu saistībām pret valsti, kas šajā gadījumā ir attiecināmas uz Uzturlīdzekļu garantiju fondu (UGF) kā valsts struktūru, kas valsts vārdā pilda bērnu tēva pienākumu – maksājot tiem ikmēneša uzturlīdzekļus.

 Ģimenes tiesību juriste Solvita Cīrule apstiprina, ka pilsonība nav saistāma ar uzturlīdzekļu izmaksu. Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 13.pants nosaka, ka Jums kā uzturlīdzekļu prasījuma iesniedzējai, iesniedzot rakstisku iesniegumu, ir pienākums informēt UGF administrāciju par apstākļiem, kas ietekmē tiesības saņemt uzturlīdzekļus, ne vēlāk kā triju darbdienu laikā no šo apstākļu iestāšanās dienas, ja iesniedzējs vai bērns, par kuru veic uzturlīdzekļu izmaksas no Fonda, izbrauc no Latvijas Republikas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī.

Izbraucot no Latvijas uz pastāvīgu dzīvi citā valstī, UGF pārtrauc uzturlīdzekļu izmaksu. Šādu kārtību paredz likuma 10.panta 1.daļa:

„Fonda administrācija izbeidz uzturlīdzekļu izmaksu, ja iestājies vismaz viens no šādiem apstākļiem:
1) bērns, par kuru veic uzturlīdzekļu izmaksas no Fonda, sasniedzis pilngadību;
2) bērns, par kuru veic uzturlīdzekļu izmaksas no Fonda, miris;
3) parādnieks miris;
4) iesniedzējs miris;
5) iesniedzējs atteicies saņemt uzturlīdzekļus no Fonda, iesniedzot Fonda administrācijai iesniegumu;
6) iesniedzējam atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības;
7) aizbildnis, kuram tiek veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda, beidzis pildīt aizbildņa pienākumus;
8) iesniedzējs faktiski neaprūpē bērnu;
9) iesniedzējs vai bērns, par kuru veic
uzturlīdzekļu izmaksas no Fonda, izbrauc no Latvijas Republikas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī
vai šīm personām nav deklarētas dzīvesvietas Latvijas Republikā;
10) iesniedzējs saņem ārvalstī piešķirtu pabalstu vai citu materiālo palīdzību, kas pēc būtības ir līdzīga Latvijas Republikā no Fonda izmaksājamiem uzturlīdzekļiem, bērna, par kuru tiek veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda, uzturēšanai;
11) zudis tiesiskais pamats uzturlīdzekļu izmaksai.”

Pienākums informēt UGF noteikti ir atrodams Jūsu un UGF noslēgtajā līgumā, savukārt līgumsaistību izpilde ir abu pušu pienākums, kuru neievērošana izraisa tiesiskas sekas:

„Iesniedzējam ir pienākums atmaksāt Fondam no Fonda izmaksātos uzturlīdzekļus un likumiskos procentus par nepamatoti izmaksātajām uzturlīdzekļu summām, ja iesniedzējs šajā likumā noteiktajā termiņā nav paziņojis par apstākļiem, kas ietekmē tiesības saņemt uzturlīdzekļus.” (13.panta 2.daļa)

Pastāvīgi ar bērniem uzturoties citā valstī, Jums ir tiesības vērsties pēc palīdzības un saņemt to saskaņā ar konkrētās valsts tiesību normām.