E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22344
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
1

Par dokumentiem, ar kuriem var pierādīt apdrošināšanas stāžu, jāinteresējas VSAA

J
jautā:
02. februārī, 2021
Gunta

Labdien! Mans dzīvesbiedrs 1990. gadā reģistrēja zemnieku saimniecību. Līdz pat šim brīdim lauksaimniecība ir viņa vienīgā nodarbošanās. Tagad ir pienācis laiks iesniegt papīrus pensijas saņemšanai. Kā pierādīt, ka visu laiku ir strādāts? 1996. gadā visi zemnieki reģistrējās kā nodokļu maksātāji, un ar šo laiku ir dati pieejami VSAA, bet kur paliek 1990.–1996. gada dati?

A
atbild:
05. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Apdrošināšanas stāžu arī 90. gadu sākumā strādājušajiem veido periodi, kuros tika maksāts sociālais nodoklis.

Likuma “Par sociālo nodokli” (tas bija spēkā no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim) 5. panta pirmās daļas 1. punkts noteica, ka personas, kas gūst ienākumus ārpus darba tiesiskajām attiecībām, sociālā nodokļa maksājumus izdara šādā kārtībā: individuālais zemnieks par sevi un par katru savā saimniecībā strādājošo darbaspējīgo ģimenes locekli, ja par viņu nav noteikta cita sociālā nodokļa maksājumu kārtība, – 19% apmērā no summas, kas nav mazāka par vienu iztikas minimumu.

Tātad zemnieku saimniecības īpašniekam sociālā nodokļa maksājumi bija jāveic pašam par sevi kā personai, kura gūst ienākumus ārpus darba tiesiskajām attiecībām ar darba devēju. Līdz ar to zemnieku saimniecības īpašnieks tajā periodā bija sociāli apdrošināts, ja sociālais nodoklis bija faktiski samaksāts.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā jāiesniedz dokumenti, kuri pierāda apdrošināšanas periodus. Par periodu no 1991. līdz 1995. gadam VSAA pārbaudīs arī savā rīcībā esošo informāciju.

Informāciju var iegūt, izmantojot e-pakalpojumu “Informācija par reģistrēto darba stāžu (līdz 1996. gadam)” portālā www.latvija.lv.

Covid-19 infekcijas dēļ ārkārtējās situācijas laikā VSAA klientus pašreiz klātienē neapkalpo. Par pensijas jautājumiem un nepieciešamajiem dokumentiem tiesību noteikšanai uz pensiju var interesēties, rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vsaa.gov.lv.

Apdrošināšanas periodu pierādīšanas, aprēķināšanas un uzskaites kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 165.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 12 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU