Valsts sociālie pabalsti māmiņai bezdarbniecei

J
jautā:
04. janvārī, 2021
Krist­īna

Esmu tagad bezdarbniekos, aizgāju no darba 05.09.20. Esmu tagad stāvoklī, jādzemdē apmēram 24.07.21. Uz kādiem pabalstiem es varu pretendēt?

A
atbild:
07. janvārī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Jakseboga, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstiem ir sociāli apdrošinātām personām, t. i., darba ņēmējiem un pašnodarbinātajiem, par ko ir veiktas vai bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas Latvijas Republikā atbilstoši attiecīgajam apdrošināšanas veidam ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums. Pašnodarbinātajiem ir tiesības uz šiem pakalpojumiem, ja faktiski ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Tas nozīmē: ja dienā, no kuras jums tiks izsniegta darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecības atvaļinājumu, jūs nebūsiet darba ņēmēja vai nebūsiet veikusi obligātās iemaksas kā pašnodarbinātā, jums nebūs tiesības uz maternitātes pabalstu par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku un uz vecāku pabalstu.

Jūsu aprakstītajā situācijā jums būs tiesības uz bērna piedzimšanas pabalstu un uz bērna kopšanas pabalstu.