E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21713
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Parādnieku bez iztikas līdzekļiem neatstāj

J
jautā:
13. novembrī, 2020
Ruslans

Labdien! Vai tiesu izpildītājiem praksē tā ir normāla lieta, kad tiek atņemti visi naudas līdzekļi 100% apmērā? Tēvs atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā ar diviem bērniem un, saņemot ziņu, ka ir ienākusi nauda kontā, nonāk pie secinājuma, ka tās tur nav un ģimenei ir jāiztiek viss mēnesis ar 0,00 eiro.

A
atbild:
17. novembrī, 2020

Tiesu izpildītājs acīmredzot ir bloķējis bankas kontu, jo savlaicīgi nav nokārtotas parādu saistības.

Situācijai, ka persona tiek atstāta vispār bez nekādiem iztikas līdzekļiem, nevajadzētu veidoties.

 Tiesu izpildītājs bankas kontu apķīlā saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1 panta normām: (1) Vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam.

(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu. (215 eiro vai 430 eiro atkarībā no parādsaistību veida).

Respektīvi, apķīlājot bankas kontu, parādniekam kontā mēneša ietvaros tiek saglabāti naudas līdzekļi minimālās algas (430 eiro vai 215 eiro) vai puses no minimālās algas apmērā, atkarībā no parāda veida. Šo summu parādnieks ar pasi vai ID karti var izņemt bankas filiālē skaidrā naudā.

 Parādnieka pienākumi un tiesības ir noteiktas Civilprocesa likuma 552. pantā. (1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU