E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21335
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Ja darba devējs nav maksājis nodokļus

J
jautā:
06. oktobrī, 2020
Kristaps

Labdien! Atskārtu, ka darba devējs, ar kuru tika noslēgts līgums, 2017. un 2018. gadā nav nomaksājis par mani Latvijas Republikā noteiktos nodokļus. Darba devējs ir likvidēts 2019. gadā. Vai man ir vēl kādas iespējas panākt, lai par mani tiktu nomaksāti attiecīgie nodokļi? Ja ir, kur man būtu jāvēršas? Paldies!

A
atbild:
04. novembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

No jūsu sniegtās informācijas nav noprotams, kāda ir bijusi situācija, kurā pēc tik ilga laika jūs atskārtāt, ka darba devējs nav maksājis nodokļus.

Darba likumā darba devējam ir noteikts pienākums darbiniekam katru mēnesi izsniegt algas lapiņu, kurā ir redzamas gan nostrādātās stundas, gan atalgojums, gan nodokļu maksājumi, tostarp valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Turklāt jau desmit gadu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra portālā latvija.lv publisko katram individuāli pieejamo informāciju par sociālās apdrošināšanas periodiem un veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Lai noskaidrotu situāciju ar bijušo darba devēju, jūs varat vērsties Valsts ieņēmumu dienestā, elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID” informējot par nenomaksāto nodokļu problēmu, pievienojot dokumentus, kas ir jūsu rīcībā (darba līgums u. c.), lai VID varētu vērtēt konkrēto gadījumu.

Piemēram, ir svarīgi zināt, vai darba devējs nodokļus aprēķināja, bet budžetā neieskaitīja. Ja nodokļi (arī iemaksas) tika aprēķināti, regulāri sniegta informācija Valsts ieņēmumu dienestam, tad kā darba ņēmējam jums bija tiesības uz īstermiņa sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem (slimības naudu u. c) laikā, kad pastāvēja darba tiesiskās attiecības.

Cita (atšķirīga) kārtība ir pensijas apdrošināšanai. Saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5. panta 4. daļā noteikto persona ir apdrošināta pensijai, ja faktiski ir veiktas obligātās iemaksas. Tas nozīmē, ka, piešķirot pensiju, personas apdrošināšanas stāžā ieskaita tikai tos periodus, par kuriem faktiski ir veiktas obligātās iemaksas.

Ja nepieciešams papildināt apdrošināšanas stāžu pensijai, pašai personai ir jāveic iemaksas. Kārtība, kādā persona veic sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai, ja darba devējs faktiski iemaksas nav veicis, noteikta Ministru kabineta 2011. gada 17. maija noteikumos Nr. 384 “Kārtība, kādā persona veic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai”.

Tas, protams, attiecas uz legālu nodarbinātību.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU