E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21183
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai var saņemt atbalstu par tuvinieka aprūpi

J
jautā:
15. septembrī, 2020
Inese

Labdien! Es strādāju oficiālu valsts darbu, saņemu algu, maksāju nodokļus. Paralēli aprūpēju savu vectēvu invalīdu. Vai es varētu pieteikties valsts pabalstam sakarā ar invalīda kopšanu? Paldies!

A
atbild:
21. septembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts īpašās kopšanas pabalstu piešķir cilvēkam ar invaliditāti, kuram ir smagi funkcionāli traucējumi. Pabalstu piešķir, ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀK) ir izsniegusi atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Šo pabalstu piešķir saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma 12.1 pantu un Ministru kabineta 2009.gada 22. decembra noteikumiem Nr. 1608 par pabalsta apmēru invalīdam, kuram nepieciešama kopšana, pabalsta apmēra pārskatīšanas kārtību un pabalsta piešķiršanas un izmaksas kārtību.

Pabalsts invalīdam, kuram ir nepieciešama kopšana, ir 213,43 eiro mēnesī. Šādu pabalstu maksā pašam cilvēkam ar invaliditāti.

Ja ģimenei nepieciešama palīdzība, pašvaldības sociālajā dienestā var lūgt cilvēkam mājas aprūpi. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums paredz aprūpi mājās – pakalpojumu pamatvajadzību apmierināšanai personām, kuras objektīvu apstākļu dēļ nevar sevi aprūpēt.

Likums nosaka:

(1) Ja personai nepieciešama aprūpe dzīvesvietā, pašvaldība vispirms izvērtē to, kādas iespējas nodrošināt nepieciešamo aprūpi ir ar šo personu kopā dzīvojošajiem ģimenes locekļiem vai personām, kurām ar aprūpējamo ir kopēji izdevumi par uzturu un kuras mitinās vienā mājoklī ar viņu.

(2) Ja personas aprūpi nodrošina ģimenes locekļi, pašvaldība šos ģimenes locekļus atbalsta psiholoģiski, viņus konsultējot un apmācot, un, ja nepieciešams, arī materiāli.

(3) Ja persona dzīvo viena vai ar šo personu kopā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi, personai ir tiesības saņemt sociālās aprūpes pakalpojumu.

Konkrētāk pakalpojuma sniegšanas nosacījumus nosaka katra pašvaldība savos saistošajos noteikumos.

Pašvaldība var būt noteikusi, ka maksā par aprūpi mājās kādam no tuviniekiem, kurš aprūpē nevarīgo cilvēku, šis maksājums nebūs liels. Turklāt ne visās pašvaldībās šāds materiālais atbalsts ir paredzēts.

Pašvaldības sociālajā dienestā var uzzināt arī par iespēju izmantot asistenta pakalpojumu. Asistenta pakalpojumu var sniegt arī tuvinieks.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU