TĒMA: Tieslietas

Kādos gadījumos var mainīt bērna uzvārdu

J
jautā:
19. augustā, 2020
Janis

Labdien! Vēlamies mainīt bērna uzvārdu: no tēva uz mātes uzvārdu. Bērnam ir 1,6 gadi. Neesam precējušies. Vai tas ir iespējams?

A
atbild:
17. decembrī, 2020
Elīna Kurme
juriste

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 37. panta pirmās daļas 1. punkts paredz, ka, personai mainot uzvārdu, ir papildināms dzimšanas reģistra ieraksts. Gadījumi, kuros reģistra ieraksts par bērnu līdz 15 gadu vecumam tiek papildināts, mainot bērna uzvārdu, ir izsmeļoši uzskaitīti Ministru kabineta 2013. gada 3. septembra noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 134. punktā un 136. punktā. Proti, reģistra ierakstu papildina, ja:

  • bērnam maina uzvārdu uz tēva vai mātes uzvārdu pēc vecāku laulības noslēgšanas, vecāku laulības šķiršanas, tēva vai mātes laulības noslēgšanas, tēva vai mātes laulības šķiršanas, pēc tēva vai mātes uzvārda maiņas;
  • bērna vecākiem savstarpēji noslēdzot laulību, vecāki un bērns iegūst kopīgu uzvārdu;
  • bērna vecāku uzvārdi ir dažādi, vienam no vecākiem, pamatojoties uz vecāku vienošanos vai tiesas nolēmumu, nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība un bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno atsevišķo aizgādību;
  • bērna vecāku uzvārdi ir dažādi, vienam no vecākiem ir atņemtas aizgādības tiesības un bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno aizgādības tiesības;
  • svītrotas ziņas par vienu no vecākiem, bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno aizgādības tiesības;
  • personai veikta daļēja vai pilnīga dzimuma maiņa un ierakstu par personas dzimumu maina atbilstoši dzimumam, kāds norādīts ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas izdotajā medicīnas apliecībā vai citā dokumentā, kas apliecina dzimuma maiņu; uzvārda formu atveido atbilstoši dzimumam.

Bērna, kurš nav sasniedzis 15 gadu vecumu, uzvārdu var mainīt tikai tad, ja ir īstenojies kāds no iepriekšminētajiem nosacījumiem.