TĒMA: Tieslietas

Vai savā īpašumā drīkst veikt videonovērošanu

J
jautā:
10. augustā, 2020
Jānis

Labdien! Jautājums par tiesībām un pienākumiem attiecībā uz videonovērošanu privātīpašumā, par to, kas man būtu jāzina. Ir nopirkta videokamera, pārbaudīts tās segums: tā aptver daļu privātīpašuma sētas, šķūņa, darbnīcas un garāžas durvju, kā arī pāris metrus taciņas pirms galvenajām mājas durvīm. Pa celiņu uz galvenajām durvīm, saprotams, mēdz ierasties dažādi cilvēki, kā pastnieks, kurjers, varbūt reizi divos, trijos gados arī kāds Jehovas liecinieks. Protams, arī radi un pāris kaimiņi. Iemesls videonovērošanai ir vairākas iepriekšējas zādzības. Vai aprakstīto videonovērošanu man ir nepieciešams saskaņot, reģistrēt? Vai man ir jāizvieto zīmes par videonovērošanu, piemēram, vietā, kur sākas videonovērošanas zona, pirms taciņas uz galvenajām durvīm? Varbūt muļķīgs jautājums, bet ja nu zaglis vai dzērājs ieklīst sētā pa citu pusi? Vai pēc likuma man zīmes būtu jāizvieto arī citās vietās, visapkārt videonovērošanas zonai? Vai tā ir mana vaina, ja zaglis nenāk pa galveno taciņu?

A
atbild:
24. augustā, 2020

Kopš 2018. gada 25. maija, kad fizisko personu datu apstrādi sāka regulēt Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679, datu apstrāde (videonovērošana) Datu valsts inspekcijā vairs nav jāreģistrē. Ja šādas novērošanas rezultātā tiek aptverts tikai jūsu privātais īpašums un netiek novērota publiskā telpa vai kaimiņu īpašumi, speciālas zīmes par videonovērošanas brīdinājumu jums uzstādīt nav nepieciešams. Šādos apstākļos jūs veicat videonovērošanu savas personīgās mājsaimniecības nolūkā personīgajām vajadzībām (t. i., izņēmums, kad regulu nepiemēro). Ņemot vērā minēto ieceri, informējam, ka iegūtos materiālus jūs drīkstat izmantot tikai personīgajām vajadzībām, tos nedrīkst publiskot sociālajos tīklos u. tml. (minētais neattiecas uz datu nodošanu kompetentajām iestādēm noziedzīga nodarījuma izmeklēšanai).