Parādu ārpustiesas piedziņas process

J
jautā:
06. augustā, 2020
Ingūna

Vai mājas pārvaldnieks var nodot manus personas datus (arī informāciju par parādu) ārpustiesas parādu piedzinējiem?

A
atbild:
13. augustā, 2020

Parādu ārpustiesas piedziņas procesu Latvijā reglamentē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums, Civillikums un citi normatīvie akti. Ja lietā ir notikusi prasījuma (parāda) cesija (Civillikuma 1793. panta izpratnē), tad agrākais kreditors (apsaimniekotājs) ir tiesīgs nodot prasījumu pret jums jaunajam kreditoram. Nododot (cedējot) prasījumu, tiek nodoti arī jūsu kā parādnieka personas dati (kas attiecas uz parāda rašanos un saistību pamatpjumu). Līdz ar to var rasties situācija, kad parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējs rīkojas kreditora vārdā (līgums vai pilnvarojums); arī šādā gadījumā jūsu kā parādnieka personas datu nodošana ir paredzēta Parādu ārpustiesas atgūšanas likumā. Parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēja pienākums šādā gadījumā ir sniegt jums visu informāciju, kas paredzēta Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 7. pantā. Abos gadījumos datu nodošana ar mērķi atgūt parādu ir tiesiska un nav pretrunā ar Visparīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 6. pantu.