E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20759
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Bojājumi dzīvoklī un drošības nauda

J
jautā:
03. augustā, 2020
Kristaps

Labdien! Uz līguma pamata jau gadu īrēju dzīvokli, un tagad, kad pieņēmu lēmumu pārvākties, satikāmies ar saimnieku. Saimnieks, protams, drošības naudu (1 mēneša īres apmērā) negrib atdot, jo jāsedz bojājumi, uzkopšana utt. Bojājumi, kuri radušies: durvis (uz guļamistabu), kurām tika izzāģēts rokturis, jo slēdzene salūza un tas notika naktī, pirms darba dienas (jāatver veikals, to neatverot ir soda nauda), visas drēbes, dokumenti un pārējais aiz durvīm. Ap 12 naktī zvanīju saimniekam un prasīju, ko man darīt. Teica, ka varu darīt visu, kas nepieciešams, lai iekļūtu istabā. Tā nu es trīs stundas nomocījos, dažādos veidos mēģinot atvērt durvis, bet beigās pieņēmu lēmumu izzāģēt slēdzeni. Es saprotu, ka ir atslēdznieki, bet nogurums, stress, bija vasaras svelme un dzīvoklī nebija gaisa, tāpēc neaizdomājos par to. Saprotu, piedāvāju nopirkt jaunas durvis un ielikt vietā. No šī piedāvājuma atteicās, sakot, ka sūtīs remontēt. Jāpiemin, ka durvis ir taisītas no skaidu plāksnēm, nevis koka. Otrs bojājums: tapetes vienā vietā saskrāpēja kaķis. Piedāvāju nomainīt tapetes, labas, vinila, ar gruntēšanu un visu pārējo. Teica, ka paskatīsies, kā būs pēc tam, un tikai tad izdomās, vai par to mums atskaitīs no drošības naudas. Trešais bojājums: ledusskapim (apmēram 20 gadus vecam) noplīsa rokturi (plastmasas). Es uzstāju, ka tas ir dabiskais nolietojums, bet saimnieks, apgalvo, ka, redz, tādu rokturi nevar dabūt un būs jāpērk jauns ledusskapis. Visu šo bojājumu dēļ (no kuriem divus es pats biju gatavs novērst) saimnieks vēlas neizmaksāt drošības naudu. Kā rīkoties? Kuram taisnība?

A
atbild:
06. augustā, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 12.1 pantā ir teikts: “Dzīvojamās telpas īres līguma saistību izpildes nodrošināšanai izīrētājs, slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, ir tiesīgs prasīt no īrnieka drošības naudas iemaksu, paredzot līgumā tās apmēru, samaksas, dzēšanas un atmaksāšanas kārtību un termiņus. Ja īrnieks, īres līgumam izbeidzoties, ir parādā izīrētājam īres maksu vai maksu par pakalpojumiem, kā arī par īrētajā telpā nodarītajiem zaudējumiem, parāds tiek dzēsts un zaudējumi atlīdzināti no drošības naudas.”

Jūsu gadījumā būtu jāvienojas ar izīrētāju par bojājumu apmēru vai arī jāvienojas, ka novērsīsiet bojājumus. Ja domstarpības ar izīrētāju nav atrisināmas, vienīgais ceļš, lai atgūtu daļēji vai visu iemaksāto drošības naudu, ir vēršanās tiesā.

Iepriekš LV portāls rakstā “Drošības nauda, rokas nauda: atšķirība, līgumi, maksāšanas kārtība” ir vairāk rakstījis par drošības naudas izmantošanas aspektiem, kā arī par to, ka dažāda veida nosacījumus, arī par iespējamo bojājumu nodarīšanu īres dzīvoklī, būtu vēlams iekļaut īres līgumā, konsultējoties ar juristu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU