Atvaļinājuma uzkrāšana nav vēlama, papildatvaļinājums zūd

J
jautā:
04. jūnijā, 2020
Vita

2018.–2019. gadam piešķirtais ikgadējais atvaļinājums un papildatvaļinājums netika izmantots sakarā ar darbnespēju. Vai 2020. gadā obligāti ir jāizņem neizmantotais atvaļinājums un papildatvaļinājuma dienas?

A
atbild:
25. jūnijā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba tiesībās apmaksāta atvaļinājuma izmantošana ir viena no darbinieka novērtētām iespējām. Turklāt likums uzdod gan darba devējam, gan darbiniekam atvaļinājumu piešķirt un izmantot, tādējādi nodrošinot darbinieka tiesības uz atpūtu un darba spēju pilnvērtīgu atjaunošanu.

Ja atvaļinājums par kādu periodu nav izmantots, darba devējs ir ieinteresēts pēc iespējas veicināt atvaļinājuma neuzkrāšanu, vienojoties par konkrētu laiku atvaļinājuma izmantošanai. Otra iespēja ir daļu uzkrātā atvaļinājuma (piemēram, divas nedēļas) pievienot kārtējam atvaļinājumam, bet atlikušo uzkrātā atvaļinājuma daļu izmantot citkārt vai saskaņā ar atvaļinājuma grafiku.

Ja darba devējs slimības dēļ neizmantoto papildatvaļinājumu pārcēlis uz konkrētu laku, tad tas ir jāizmanto. Atbilstoši Darba likuma 151. panta 3 un 4. punktam:

  • ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu pārceļ vai pagarina darbinieka pārejošas darbnespējas gadījumā.
  • ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un to izmanto līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam.

 Tas nozīmē: ja attiecīgajā periodā vai pārceltajā konkrētajā laikā papildatvaļinājums netiek izmantots, tas zūd.