Lasīšanai: 1 minūte

Kāpēc Latvijā prezidentu neievēlē tauta

J
jautā:
02. maijā, 2020
Kristīna Mickēviča

Labdien! Kāpēc Latvijā nenotiek demokrātiskas prezidenta vēlēšanas, kurās valsts vadītāju ievēlē tauta, kā tas ir kaimiņu republikās Lietuvā, Igaunijā un Polijā?

A
atbild:
21. maijā, 2020

Latvija ir parlamentāra republika. Satversme paredz dominējošu Saeimu un relatīvi vāju, vispirms ar reprezentatīvām funkcijām apveltītu Valsts prezidenta institūciju. Pilsoņi ievēlē tikai Saeimu, kas ir atbildīga vēlētāju priekšā par savu darbību. Visas pārējās institūcijas un amatpersonas (izņemot pašvaldības) ir tieši vai netieši atbildīgas Saeimai. Arī Valsts prezidents ir Saeimas izraudzīts, un šī institūcija ir apveltīta galvenokārt ar reprezentatīvām funkcijām. Lai šo kārtību mainītu, paredzot, ka Latvijā prezidentu ievēlē tauta, būtu jāgroza Satversme, kam saskaņā ar Satversmes 76. pantu ir nepieciešams divu trešdaļu Saeimas deputātu atbalsts, kādu līdz šim idejai par tautas vēlētu prezidentu nav izdevies iegūt.