TĒMA: Mājoklis

Izdeklarēt var, ja ir tiesisks pamats

J
jautā:
08. janvārī, 2020
Inese

Labdien! Pašvaldības dzīvokļa īres līgums 1993. gadā tika noslēgts uz manas vecmammas vārda. Vēlāk, 1994. gadā, šajā dzīvoklī tika pierakstīts arī mans vectēvs un mana māte. 2001. gadā šajā dzīvoklī tiku piedeklarēta arī es. 2005. gadā vecmamma nomira un īres līgums tika pārslēgts uz mana vārda. Diemžēl ir radusies situācija, ka ar savu māti nevaru sadzīvot. Vai es kā jaunais dzīvojamās telpas īrnieks varu lūgt pašvaldību anulēt ziņas par savas mātes deklarēto dzīvesvietu?

A
atbild:
09. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 12. pants paredz, ka ziņas par personas deklarēto dzīvesvietu anulē, ja dzīvesvietas deklarētājs vai viņa likumiskais pārstāvis, vai dzīvesvietas deklarētāja vai viņa likumiskā pārstāvja pilnvarota persona, deklarējot dzīvesvietu, sniegusi nepatiesas ziņas vai ja attiecīgajai personai nav tiesiska pamata dzīvot deklarētajā dzīvesvietā.

Savukārt likumā “Par dzīvojamo telpu īri” noteikts, ka īrnieka ģimenes locekļiem ir tādas pašas tiesības un pienākumi kā īrniekam. Pilngadīgajiem ģimenes locekļiem kopā ar īrnieku ir solidāra mantiskā atbildība par dzīvojamās telpas īres līguma saistībām.

Šī likuma 10.1 pantā ir paredzētas īrnieka tiesības prasīt sava ģimenes locekļa dzīvojamās telpas lietošanas tiesību izbeigšanu un izlikšanu no tās bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, ja:

1) šis ģimenes loceklis vairāk nekā trīs mēnešus nepilda dzīvojamās telpas īres līgumā noteiktās saistības;

2) šis ģimenes loceklis izturas pret dzīvojamās telpas īrnieku, viņa ģimenes locekli vai citu dzīvojamā telpā dzīvojošu personu ar rupju necieņu;

3) šis ģimenes loceklis ar savām prettiesiskajām darbībām apdraud īrnieka, viņa ģimenes locekļa vai citu dzīvojamā telpā dzīvojošu personu dzīvību vai veselību;

4) šim ģimenes loceklim ir atņemta vai pārtraukta vecāku vara un tiesa šā cilvēka kopdzīvi ar bērnu atzinusi par neiespējamu;

5) šis ģimenes loceklis tīši nodara īrniekam, viņa ģimenes loceklim vai citai dzīvojamā telpā dzīvojošai personai mantisku zaudējumu.

Prasību tiesā par dzīvojamās telpas lietošanas tiesību izbeigšanu, arī pret attiecīgajā dzīvojamā telpā dzīvojošu citu personu var celt arī dzīvojamā telpā dzīvojošs īrnieka ģimenes loceklis.

Prasību tiesā par dzīvojamās telpas lietošanas tiesību izbeigšanu nevar celt pret to īrnieku, viņa ģimenes locekli vai citu dzīvojamā telpā dzīvojošu personu, kuras uzturēšana ir prasītāja pienākums.