TĒMA: Pensijas

Autoratlīdzības saņēmējam no 5% iemaksām krājas pensijas kapitāls un stāžs

J
jautā:
02. janvārī, 2020
Anna

Regulāri saņemu autoratlīdzības maksājumus no preses izdevumiem, kuros publicēju rakstus un fotogrāfijas. Grāmatvedība ietur nodokļus un samaksā arī 5% sociālo nodokli. Vai šīs iemaksu summas papildina arī manu pensiju fondu un darba stāžu? Kā šie 5% tiek aprēķināti – kādai sociālajai drošībai?

A
atbild:
06. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem maksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) autoratlīdzības saņēmēja pensiju apdrošināšanai, tas ir maksājums tikai valsts pensiju pirmajam līmenim un vienlaikus veido konkrētā cilvēka nākotnes pensijas kapitālu un stāžu par periodu, par kuru iemaksas veiktas.

Sociālais 5% maksājums nav jāveic par tiem autoratlīdzības saņēmējiem, kuri ir:

  • vecuma pensionāri;
  • cilvēki ar I un II grupas invaliditāti;
  • autortiesību mantinieki un citu autortiesību pārņēmēji;
  • ar pastāvīgo dzīvesvietu ārpus Latvijas.

Apdrošināšanas periods ir mēneši, par kuriem faktiski veiktas VSAOI.

Piemēram, autoratlīdzība ir 900 eiro, autoratlīdzības izmaksātāji mēnesī samaksā 5% pensiju apdrošināšanai – 45 eiro (5% no 900 eiro).

VSAOI likme pensiju apdrošināšanai ir 24,50%. Obligāto iemaksu objekts, no kura tiek maksāti šie 5%, ir 183,67 eiro (45 x 100 : 24,50). Pensijas kapitāls būs 20% no 183,67 eiro, tas ir, 36,73 eiro.

Piemēram, autoratlīdzība mēnesī ir 200 eiro, 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai (10 eiro).

VSAOI likme pensiju apdrošināšanai – 24,50%. Obligāto iemaksu objekts, no kura tiek maksāti 5%, ir 40,82 eiro (10 x 100 : 24,50). Pensijas kapitāls (20% no iemaksu objekta) būs 8,17 eiro.

Ja autoratlīdzības saņēmējs nav darba ņēmējs, saņemot honorārus, ja šie ienākumi mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas (430 eiro) apmēru, ir jāreģistrējas VID kā pašnodarbinātajam un jāveic VSOAI 32,15% no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālo algu.