SIA dalībnieka tiesības tikt nodarbinātam

J
jautā:
16. decembrī, 2019
Laura

Labdien! Vai SIA īpašnieks drīkst strādāt algotu darbu citur, un vai 2020. gadā ir gaidāmas izmaiņas likumos par šo jautājumu?

A
atbild:
14. janvārī, 2020
Elīna Kurme
juriste

Komerclikumā nav izdarīti grozījumi, kas stātos spēkā 2020. gadā, un tas vispārīgi neparedz ierobežojumus SIA dalībnieka (īpašnieka) nodarbinātībai. Proti, SIA dalībnieks var tikt nodarbināts pie darba devēja, kas nav attiecīgā SIA.

Ja SIA dalībnieks vienlaicīgi ir arī valdes loceklis, jāievēro, ka valdes locekļa amatam ir uzticības raksturs. Saskaņā ar Komerclikuma 169. panta pirmo daļu valdes loceklim savi pienākumi ir jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam. Komerclikuma 171. pants valdes locekļiem nosaka vairākus konkurences aizliegumus, arī aizliegumu bez padomes piekrišanas (ja tāda nav izveidota – bez dalībnieku sapulces piekrišanas) savā vai trešās personas vārdā vai labā slēgt darījumus kapitālsabiedrības komercdarbības jomā, kā arī bez minētās piekrišanas būt par citas kapitālsabiedrības valdes locekli, ja tā darbojas kapitālsabiedrības komercdarbības jomā.

Tādējādi jāņem vērā: lai arī SIA valdes locekļa nodarbinātība nav aizliegta, tā nedrīkst kaitēt SIA interesēm.