E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18189
Lasīšanai: 3 minūtes
1
2
1
2

Nekustamā īpašuma pārdošana piespiedu izpildes procesā

J
jautā:
04. oktobrī, 2019
Inga

Labdien! Man ir darbs ar atalgojumu 100 eiro mēnesī. Uz mana vārda ir reģistrēti divi īpašumi: nodegusi māja ar kadastra vērtību 10 000 eiro (tā ir neapdzīvojama) un otrs īpašums, dzīvoklis, kadastra vērtība – 4000 eiro. Tiesu izpildītājs vērsis piedziņu pret nekustamo īpašumu, parādu segt nevaru, un šis nav vienīgais parāds. Citi (kopsummā 3000 eiro) vēl nav nonākuši līdz tiesu izpildītājam. Vai tiesu izpildītājs var vērst piedziņu pret abiem īpašumiem vai pret vienīgo apdzīvojamo vietu? Tajā mitinos es un 2 nepilngadīgi bērni. Vai var pārdot zemi par cenu, kas ir zemāka par kadastra vērtību, lai segtu parādu 1300 eiro vērtībā? Kur paliek atlikusī daļa?

A
atbild:
18. oktobrī, 2019

Lai noteiktu nekustamā īpašuma piespiedu pārdošanas vērtību, tiesu izpildītājs pieaicina sertificētu nekustamo īpašumu vērtētāju.

To regulē Civilprocesa likuma 604. panta normas: (1) Nekustamo īpašumu uz parādnieka rēķina pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma novērtē sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, nosakot nekustamā īpašuma piespiedu pārdošanas vērtību.

(2) Tiesu izpildītājs ierakstītā sūtījumā paziņo par novērtējumu parādniekam, piedzinējam un hipotekārajam kreditoram, vienlaikus izskaidrojot viņu tiesības 10 dienu laikā no paziņojuma nosūtīšanas dienas lūgt nekustamā īpašuma atkārtotu novērtēšanu.

(3) Persona, kura lūgusi atkārtotu novērtēšanu, sedz novērtēšanas izdevumus tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā, iemaksājot nepieciešamo naudas summu tiesu izpildītāja kontā. Ja novērtēšanai nepieciešamā naudas summa šajā termiņā nav iemaksāta, tiesu izpildītājs lūgumu par nekustamā īpašuma atkārtotu novērtēšanu noraida.

Piespiedu pārdošanas vērtība ir aptuveni 60–70% no tirgus vērtības.

To, vai tiesu izpildītājs noteikti vērsīs piedziņu uz nekustamo īpašumu, vienu vai abiem, ir grūti atbildēt. Tas ir atkarīgs no katra konkrētā gadījuma un vairākiem apstākļiem: parāda summas lieluma, no tā, vai nav iespējams piemērot kādu citu piespiedu izpildes līdzekli (piedziņas vēršana uz darba samaksu, kustamo mantu).

No atgūtajiem naudas līdzekļiem vispirms tiek segti tiesu izpildītāja izdevumi un pēc tam tiek apmierināti kreditoru prasījumi proporcionāli piedzenamajai summai un ņemot vērā prasījumu apmierināšanas secību.

Ja pēc piedziņas procesa kādi naudas līdzekļi paliek pāri, tie tiek atdoti parādniekam.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU