Sveiki! Nevēlos atklāt savu vārdu. Kāds sods paredzēts vecākiem par to, ka viņi izmanto fizisko un emocionālo vardarbību?
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 1. panta 9.1 punktā ir definēts vardarbības jēdziens, proti, vardarbība ir visu veidu fiziska vai emocionāla cietsirdība, seksuāla vardarbība, nolaidība vai cita veida izturēšanās, kas apdraud vai var apdraudēt bērna veselību, dzīvību, attīstību vai pašcieņu.
Šajā likumā izšķir 4 vardarbības veidus: seksuālā; fiziskā; emocionālā vardarbība, kā arī vecāku nolaidība (novārtā pamešana). Latvijā visi minētie vardarbības veidi ir sodāmi.
Fiziska vardarbība Bērnu tiesību aizsardzības likuma izpratnē ir bērna veselībai vai dzīvībai bīstams apzināts spēka pielietojums saskarsmē ar bērnu vai apzināta bērna pakļaušana kaitīgu faktoru, arī tabakas dūmu, iedarbībai.
Valsts bērnu tiesības aizsardzības inspekcijas Rokasgrāmatā bāriņtiesām ir uzskaitīti fiziskās vardarbības veidi:
Savukārt emocionāla vardarbība Bērnu tiesību aizsardzības likuma izpratnē ir bērna pašcieņas aizskaršana vai psiholoģiska ietekmēšana (draudot viņam, lamājot, pazemojot viņu, bērna klātbūtnē vardarbīgi izturoties pret viņa tuvinieku vai citādi kaitējot viņa emocionālajai attīstībai).
Valsts bērnu tiesības aizsardzības inspekcijas Rokasgrāmatā bāriņtiesām ir uzskaitīti emocionālās vardarbības veidi:
Lielākā daļa emocionālās vardarbības un arī novārtā pamešanas (abas nereti pārklājas), kā arī dažas fiziskās vardarbības formas soda saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu. Savukārt lielāko daļu fiziskās vardarbības formu, dažas emocionālās un visas seksuālās vardarbības formas soda saskaņā ar Krimināllikumu.
Piemēram, Administratīvo pārkāpumu kodeksa 172.2 pants paredz, ka par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 400 eiro.
Turklāt Latvijas normatīvajā regulējumā pastāv vairākas normas, kas atzīst par sodāmām vairākus vardarbības veidus vienlaikus. Piemēram, Krimināllikuma 174. pants noteic, ka par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar nepilngadīgo, ja ar to nepilngadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs un ja ar šīm darbībām nav nodarīts tīšs smags vai vidēja smaguma miesas bojājums, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.
Ja minētais nodarījums izdarīts pret mazgadīgo (personu, kas nav sasniegusi 14 gadu vecumu), soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.
Savukārt Bāriņtiesas likuma 22. pantā ir noteikts: ja ir faktiski šķēršļi, kas liedz iespēju aprūpēt bērnu, ja bērns vecāka vainas dēļ atrodas veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos, ja vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību vai ja konstatēta vecāka vardarbība pret bērnu vai ir pamatotas aizdomas par vardarbību pret bērnu, kas var ietvert visa veida vardarbību, tad bāriņtiesa lemj par bērna aprūpes un aizgādības tiesību atņemšanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!