E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17194
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
1

Ja apdrošināšana ir vienlaikus divās valstīs, primāra – tā brīža dzīvesvieta

J
jautā:
06. jūnijā, 2019
Aija Birzina

Vai, dzīvojot un strādājot nelielu darbiņu Vācijā, drīkstu arī piestrādāt Latvijā? Man gada beigās būs Latvijas pensija, bet pietrūkst pāris mēnešu, lai būtu 30 gadu stāžs. Līdz ar to pensija samazinās apmēram par 70 eiro. Paldies!

A
atbild:
21. jūnijā, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Alksne, Kontaktu centra klientu apkalpošanas speciāliste

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas Nr.883/2004 11. panta 3 a) punktu persona, kas veic darbību nodarbinātas vai pašnodarbinātas personas statusā kādā dalībvalstī, ir pakļauta minētās dalībvalsts tiesību aktiem. Proti, ja persona uzsāk likumīgi strādāt kādā no valstīm, tai ir tiesības iesaistīties šīs valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā. Tomēr jāatceras, ka sociālās apdrošināšanas iemaksas vienmēr paliek tajā valstī, kur tās ir veiktas.

Sociālās apdrošināšanas pakalpojumus katra valsts piešķir, ievērojot savus nacionālos tiesību aktus.

No 2010. gada 1. maija Latvija papildus likuma "Par valsts pensijām" normām piemēro Regulas 883/2004 un 987/2009 normas, kas paredz tiesības uz pensiju arī tām personām, kurām ir Latvijas apdrošināšanas stāžs, bet kuras dzīvo citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

Piešķirot pensiju personām, kurām ir apdrošināšanas periodi ES dalībvalstīs un Latvijā, ir piemērojamas ES Regulas Nr. 883/2004 un 987/2009 normas. Galvenie Regulas noteiktie pamatprincipi ir šādi:

  • katra valsts piešķir pensiju par saviem apdrošināšanas periodiem;
  • persona ir pakļauta tikai vienas valsts tiesību aktiem, lai novērstu divu vai vairāku valstu apdrošināšanas periodu pārklāšanos;
  • tiesību noteikšanā uz pensiju var ņemt vērā citas ES/EEZ dalībvalsts apdrošināšanas periodus.

Tas nozīmē, ka apdrošināšanas periodi tiek summēti tikai tiesību noteikšanai, aprēķinā tiek izmantotas tikai tās iemaksas, kas veiktas konkrētajā valstī. Tātad pensiju katra valsts piešķir tikai par saviem periodiem. Ja apdrošināšanas iemaksas vienlaikus ir divās valstīs, primāra ir tā brīža dzīvesvieta.  

Sasniedzot pensionēšanās vecumu Latvijā, pensijas pieprasījums (iesniegums) personai ir jāiesniedz savas dzīvesvietas kompetentajai iestādei. Ja pastāvīgi dzīvojat citā ES/EEZ dalībvalstī, tad Latvijas pensijas pieprasījumu Jums ir jāiesniedz attiecīgās dalībvalsts kompetentajā iestādē.

Pensijas pieprasījums, kurš iesniegts vienas ES/EEZ dalībvalsts kompetentajā iestādē, tiek pārsūtīts izskatīšanai arī citu ES/EEZ dalībvalstu kompetentajām iestādēm, kur persona ir bijusi apdrošināta. Lai pieņemtu lēmumu par pensiju, iestādes apmainās ar nepieciešamo informāciju. Visas ES dalībvalsts kompetentās institūcijas sadarbojas savā starpā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 1 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU