E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16362
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Skola

Vai mājasdarbi tiek vērtēti pareizi

J
jautā:
12. februārī, 2019
Maija

Labdien! Man ir jautājums par skolēna mājasdarbu vērtēšanu. Pamatskolas bērns aizmirsa paņemt mājasdarbu burtnīcu, skolotājs par to liek atzīmi 1. Vai tā drīkst? Turklāt pusgada mājasdarbu vidējo vērtējumu liek semestra beigās žurnālā, kas var ietekmēt arī semestra rezultātu. Skolā visos priekšmetos mājasdarbus vērtē ar atzīmi (tikai reizēm angļu valodā vērtējums ir ieskaitīts vai neieskaitīts), un vidējo atzīmi par mājasdarbiem semestra beigās liek arī pie pārējiem vērtējumiem (pārbaudes darbiem, darbiem stundā). Vai šāda mājasdarbu vērtējumu sistēma ir tiesiska?

A
atbild:
06. martā, 2019

Ņemot vērā, ka vērtējumi (atzīmes) tiek izlikti par mācību sasniegumiem, pedagogs nevar nedz samazināt, nedz izlikt vērtējumu skolēnam par aizmirstu burtnīcu. Turklāt kvalitātes dienesta ieskatā izglītojamā mājas un patstāvīgo darbu izpilde vai neizpilde nevar ietekmēt semestra vai gada vērtējumu mācību priekšmetā vienas balles robežās. Mājas un patstāvīgo darbu izpildi var ņemt vērā tikai vērtējuma izšķiršanās gadījumā.

Tā kā atbilstoši valsts izglītības standartos noteiktajam mācību sasniegumu vērtēšanas formas, metodiskie paņēmieni, pārbaudījumu apjoms, skaits, izpildes laiks un vērtēšanas kritēriji jānosaka mācību sasniegumu vērtētājam (pedagogam un skolai), kvalitātes dienests ir aicinājis katrā izglītības iestādē izstrādāt savu iekšējo mācību sasniegumu vērtēšanas kārtību, kurā arī noteikti vienoti nosacījumi un kritēriji skolēnu semestra un gada vērtējuma izlikšanai mācību priekšmetā, t.sk. semestra vidējā vērtējuma noapaļošanas principi. Skolas mācību sasniegumu vērtēšanas kārtībā jānosaka gan vienoti nosacījumi un termiņi izglītojamo mācību sasniegumu fiksēšanai, gan vērtējuma uzlabošanas principi (piemēram, cik bieži un cik ilgā termiņā drīkst pārrakstīt pārbaudes darbu), gan minimālais vērtējumu skaits mācību priekšmetā semestra vērtējuma iegūšanai. Skolas mācību sasniegumu vērtēšanas kārtībā jābūt fiksētām arī prasībām attiecībā uz skolēnu mājasdarbiem un to vērtēšanu.

Ar skolā izstrādāto vērtēšanas kārtību jābūt iepazīstinātiem gan skolēniem, gan vecākiem, turklāt parasti tā tiek publicēta skolas tīmekļvietnē. Līdz ar to gadījumā, ja skolēniem vai viņu vecākiem ir jautājumi par mācību sasniegumu vērtēšanu, ir jāiepazīstas ar skolas iekšējo kārtību par mācību sasniegumu vērtēšanu un ar jautājumiem par konkrētiem vērtēšanas gadījumiem jāvēršas pie priekšmeta skolotāja vai skolas vadības.

Ar kvalitātes dienesta izstrādātajiem ieteikumiem par skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanu var iepazīsties kvalitātes dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Vecākiem”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU