Vai var apstrīdēt mantojumu pēc 15 gadiem

J
jautā:
14. janvārī, 2019
Sintija

Labdien! Jautājums par mantojumu. Vai var apstrīdēt mantojumu, ja pagājuši 15gadi? Bija testaments, vectēvs mantojumu atstāja savai meitai un dēlam, bet mantojumu sadalīja gan meitai, gan dēlam un vēl vienai meitai (kura, izrādās, nav īstā tēva meita un no testamenta tika izsvītrota). Taču ar viltu viņa ieguva daļu, kas nebija domāta viņai! (Jo sieva savu daļu sadalīja tikai pēc pāris gadiem) Mantojumu sadalīja 4 daļās, kaut arī vajadzēja sadalīt tikai 3 daļās – īstā meita, dēls un sieva. (Protams, neīstā tēva meita varēja mantojumā saņemt tikai mātes daļu) Vai ir iespējams mantojumu apstrīdēt, ja tas ir viltus ceļā iegūts? Paldies!

A
atbild:
26. martā, 2019
Latvijas notārs
Daina Trautmane, zvērināta notāre

Civillikuma 685. pants saka, ka mantojuma prasība noilgst pēc 5 gadiem, skaitot no tās dienas, kad radusies tiesība šo prasību celt, tas ir – pieņemams, ka tas ir brīdis, kad mantinieki apstiprināti mantojuma tiesībās, ja prasītājs nepierāda citu noilguma tecējuma sākuma brīdi. Jūsu stāstā pietrūkst arī dokumentu, lai varētu atbildēt par jautājumu par viltu un citiem apstākļiem, kurus Jūs aprakstāt. Taču jebkurā gadījumā 15 gadi varētu būt pārāk ilgs termiņš, lai celtu šādu prasību.