Nodokļa atvieglojumu par bērnu var saņemt viens no vecākiem

J
jautā:
11. janvārī, 2019
Liene

Labdien! Kad man piedzims bērns, man ir jādodas uz VID, lai reģistrētu faktu, ka man ir viens apgādājamais? Nodokļu atvieglojumus es saņemšu tikai tad, kad sākšu strādāt? Līdz tam man nebūs nekādu izmaiņu? Vai bērna tēvam arī būs kādas izmaiņas attiecībā uz viņa algu?

A
atbild:
18. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērnu kā apgādājamo iedzīvotāja ienākuma nodokļa atvieglojuma saņemšanai (neapliekamā summa šogad ir 230 eiro mēnesī) algas nodokļa grāmatiņā var ierakstīt viens no vecākiem. Atvieglojumu var saņemt, ja gadā ir ar nodokli apliekami ienākumi.

Laulātajiem vecākiem ir vēl viens atvieglojums – vīrs var paņemt apgādībā arī mazuļa mammu, ja viņa nestrādā.

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz nodokļa maksātājam IIN atvieglojumu par nestrādājoša laulātā uzturēšanu, kura apgādībā ir:

  • bērns vecumā līdz trim gadiem;
  • trīs vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina iegūt izglītību;
  • pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina iegūt izglītību.

Nodokļa atvieglojumus nepārceļ uz nākamajiem gadiem.

Lai darba devējs piemērotu atvieglojumus, apgādājamie ir jāieraksta algas nodokļa grāmatiņā.

Lai ierakstītu nodokļa grāmatiņā apgādājamo, nav jādodas uz Valsts ieņēmumu dienestu. To var izdarīt elektroniski. Informācija par algas nodokļa grāmatiņu atrodama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē.