TĒMA: Nodokļi

Prasības preču piegādes dokumentu reģistrēšanai

J
jautā:
17. novembrī, 2018
Laura

Labdien! Interesē, kādi nepieciešamie preču dokumentācijas žurnāli ir jāaizpilda pašnodarbinātai personai?

A
atbild:
23. novembrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimniecisko darījumu iegrāmatošana un grāmatvedības reģistru kārtošana, preču piegādes dokumentu noformēšanas un izmantošanas kārtība, prasības preču piegādes dokumentu reģistrēšanai noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 585 par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju.

Saimnieciskās darbības veicējs ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē (ieraksta) grāmatvedības reģistrā “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls”.  Žurnāla paraugs ir noteikts Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumu Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” 1. pielikumā.

Ieņēmumus un izdevumus žurnālā reģistrē, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem.

Noteikumos ir noteikts, kā notiek krājumu uzskaite.

Persona atbilstoši saimnieciskās darbības īpatnībām var iekārtot arī citus grāmatvedības reģistrus, brīvi izvēloties reģistra veidu (piemēram, žurnāls, kartīte) un to kārtošanas veidu (izdarot ierakstus papīra reģistrā vai kārtojot elektroniski).

Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā ir ieteicams iepazīties ar informāciju saimnieciskās darbības veicējiem.