Kā maksāt par atkritumiem, ja dzīvo divās vietās

J
jautā:
06. jūnijā, 2018
Anita

Jautājums par atkritumiem. Dzīvoju Rīgā, kur esmu deklarēta, maksāju rēķinu par atkritumiem, ko izraksta nama apsaimniekotājs. Vasaras mēnešos nedēļas nogales pavadu dārza mājiņā Saulkrastos. Tagad man ir obligātā kārtā jāslēdz līgums ar Saulkrastu teritorijas atkritumu apsaimniekotāju. Interesējos Rīgas namu pārvaldē par iespēju uz vasaras mēnešiem atteikties no Rīgas atkritumu apsaimniekotāja, bet – tas neesot iespējams. Tad sanāk, ka es par atkritumiem maksāšu dubulti – gan Rīgas atkritumu apsaimniekotājam, gan Saulkrastu. Kā es vienlaicīgi divās vietās varu radīt atkritumus? Un, ja netiks slēgts līgums ar Saulkrastu atkritumu apsaimniekotāju, tiks piemērots termins "administratīvais pārkāpums" ar sekojošu administratīvo sodu 70 eiro apmērā. Varbūt varat izskaidrot šo absurdo situāciju?

A
atbild:
27. jūnijā, 2018
Inese Helmane
LV portāls

Atkritumu apsaimniekošanas likuma 16. panta pirmās daļas 1. punkts nosaka, ka atkritumu radītājiem ir pienākums slēgt līgumu ar pašvaldības izvēlēto atkritumu apsaimniekotāju. Atkritumu sākotnējam radītājam vai valdītājam ir pienākums noslēgt atsevišķu līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju par katrā nekustamajā īpašumā radīto atkritumu apsaimniekošanu. Nekustamajā īpašumā var tikt radīts atšķirīgs atkritumu daudzums atkarībā no katra atsevišķa īpašuma izmantošanas veida (piemēram, dzīvoklis, privātmāja, zemes gabals dārzkopības kooperatīvā, garāža), tādējādi arī katrā nekustamajā īpašumā var būt atšķirīgs atkritumu izvešanas biežums. Ja piecas dienas nedēļā pavadāt Rīgas nekustamajā īpašumā un divas dienas Saulkrastu vasaras mājā, tad attiecīgajos laika periodos atkritumi tiek radīti abos nekustamajos īpašumos, līdz ar to līgumam par atkritumu apsaimniekošanu ir jābūt noslēgtam par abiem nekustamajiem īpašumiem. Attiecībā uz gadījumiem, kad radītais atkritumu daudzums ir neliels, jo visu laiku neuzturaties vienā nekustamajā īpašumā, norādām, ka risinājums ir nevis pārtraukt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju, bet vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja ar lūgumu nodrošināt mazāka tilpuma atkritumu konteineru – atbilstošu radītajam atkritumu daudzumam, vai arī nodrošināt sadzīves atkritumu savākšanu marķētos priekšapmaksas maisos. Par līguma nenoslēgšanu pašvaldības policija ir tiesīga noformēt administratīvā pārkāpuma protokolu atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktajam.