Kaimiņa bites un Civillikuma prasības

J
jautā:
23. maijā, 2018
Ineta

Kaimiņš blakus sētā audzē bites, un bites iekļūst blakus esošo kaimiņu teritorijās, kā arī ik pa laikam iekož bites kaimiņu teritorijā atrodošajām personām. Sakiet, lūdzu, vai pašvaldības policija var saukt bišu īpašnieku pie administratīvās atbildības vai vispār pastāv iespēja cīnīties ar bišu īpašnieku?

A
atbild:
29. maijā, 2018
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Civillikuma trešā daļa “Lietu tiesības” 1101. pants:Bišu saimes var novietot: uz laukiem – vismaz piecpadsmit metrus, bet pilsētās un ciemos – vismaz divdesmit piecus metrus no satiksmes ceļiem vai kaimiņu zemes robežas, skaitot šo atstatumu no stropa vidus līdz ceļa malai vai robežai, ja drava iežogota, uz laukiem vismaz ar divi metri, bet pilsētās un ciemos – divi ar pusi metru augstu ciešu sētu vai dzīvžogu, tad bišu saimes var novietot neatkarīgi no minētiem atstatumiem.”

Ja kaimiņš šo likuma normu ir ņēmis vērā, tad pārējiem iedzīvotājiem, kaut arī bites lido viņu teritorijā, nebūs pamata sūdzēties un lūgt kādam palīdzību. Ja žoga nav un arī noteiktais attālums nav ievērots, tad var iesniegt sūdzību (vēlams, rakstiski, apvienojoties tiem kaimiņiem, kuri cieš no bišu klātbūtnes) pašvaldības policijai vai attiecīgai pašvaldības struktūrvienībai, lai bišu neapzinīgo saimnieku sauktu pie administratīvās atbildības un piespiestu rīkoties saskaņā ar Civillikumā noteikto.